Правни факултет

logo UB

Универзитет у Београду

Вести/Догађаји

Одржана међународна студентска конференција „Iustoria 2020"

У периоду од 14. до 16. октобра 2020. године одржана је прва међународна студентска конференција из правне историје Iustoria на тему „Законици и жене“. Иницијатива за организовање конференције потекла је од стране Катедре за правну историју Правног факултета Универзитета у Београду с циљем да се започне лепа традиција одржавања оваквих конференција на годишњем нивоу, а све ради стварања простора и могућности за домаће и стране студенте да искажу своју љубав и заинтересованост за правну историју. Истим поводом је недавно покренут и први часопис за студентске радове из правне историје „Весник правне историје / Herald of Legal History”, у којем ће, између осталог, бити објављивани радови који су излагани на конференцији. Првобитно је планирано да се конференција одржи уживо у марту, на датум доношења Српског грађанског законика из 1844. године, али и поред најбољих жеља организатора, епидемиолошка ситуација, нажалост, то није дозволила, па се конференција морала не само одложити за октобар, већ затим и у потпуности пребацити на онлајн платформу Cisco Webex.

Конференцију су поздравним обраћањем отворили проф. др Зоран Мирковић, декан Правног факултета Универзитета у Београду, проф. др Милена Полојац, шефица Катедре за правну историју и професорка Римског права, и проф. др Драгица Вујадиновић, професорка Родног права и Правних и политичких теорија.

Сва три дана конференције започета су гостујућим професорским излагањима: првог дана, предавање је одржала проф. др Елизабет Холцлајтнер (Elisabeth Holzleithner) са Правног факултета Универзитета у Бечу на тему „Women’s Rights as Human Rights - Historical Roots and Current Challenges“ („Женска права као људска права – историјски корени и данашњи изазови“). Другог дана, учесницима се обратио проф. др Сима Аврамовић са темом „Can a daughter prolong her family?“ („Може ли ћерка да продужи своју породицу“), а трећег дана излагала је проф. др Марион Ревекамп (Marion Röwekamp), Хумболтов професор на Мексичком колеџу, на тему „Law Codes and Communities of Female Protest in European History, 1794-1970s“ („Законици и заједнице женског протеста у европској историји, од 1794. до 1970-их“).

Сесије су биле подељене на српске и енглеске, а учествовали су студенти из земаља широм света, покривајући својим радовима правне системе од истока до запада и од антике до модерног доба. Први дан конференције био је посвећен антици и положају жена на Блиском и Далеком истоку, као и у старом Риму и Грчкој. Други дан је за тему имао положај жене у средњем веку, а потом и у новом, где је читава сесија била посвећена законицима Централне и Источне Европе. Трећи дан конференције у потпуности је био посвећен новом веку и положају жена у грађанском праву, јавном праву и привреди. Све сесије праћене су живом дискусијом.

Конференцију је затворила председница организационог одбора, доц. др Нина Кршљанин, уз честитке и топле поздраве учесницима и подстицај да се пријаве за конференцију и следеће године, када ће тема бити „Право и религија“.

Снимци са конференције биће ускоро доступни на факултетском YouTube каналу.

Свечаност поводом отварања школске 2020/2021. године

Свечани почетак нове школске 2020/2021. године одржан је у четвртак, 1. октобра 2020. године у 10.00 часова.

Услед тренутне ситуације изазване пандемијом вируса covid-19, отварање школске године организовано је online, путем сајта Факултета.

Отварање школске године  праћено је и преко званичних страница Правног факултета на друштвеним мрежама.

даље 2019/2020 >>

даље 2018/2019 >>

даље 2017/2018 >>

даље 2016/2017 >>

даље 2015/2016 >>

даље 2014/2015 >>

даље 2013/2014 >>

даље 2012/2013 >>

даље 2011/2012 >>

даље 2010/2011 >>

даље 2009/2010 >>

даље 2008/2009 >>

даље 2007/2008 >>

даље 2006/2007 >>

даље 2005/2006 >>

даље 2004/2005 >>

Сва права задржана. Правни факултет Универзитета у Београду 2012.