Forvm Romanvm: др Џорџ Самјуели одржао предавање „NATO, ICTY and Serbia“

Последње предавање у клубу Forvm Romanvm у 2019. години одржао је 20. децембра др Џорџ Самјуели (George Szamuely), сарадник Института за глобалну политику (Global Policy Institute) из Лондона, политички аналитичар и колумниста – а за нашу земљу, ипак, најпознатији и најзначајнији као аутор књиге „Bombs for Peace: NATO’s Humanitarian War on Yugoslavia“. Већ на самом почетку предавања др Самјуели је нагласио да је рат у Југославији – рат Запада против ње – почео 1991. године, а да, по његовом мишљењу, траје и дан данас. Предавање се бавило интервенцијом западних сила у сукоб у Југославији (примарно радом Бадинтерове комисије), које је наш гост окарактерисао као грабљење идеалне прилике да се разруши јака држава на Балкану која је често представљала сметњу њиховим геополитичким плановима. Затим се др Самјуели фокусирао на рад Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију (‘Хашког трибунала’), подвлачећи у којој мери је његово функционисање било у супротности са како правилима, тако и дотадашњом праксом Уједињених нација, и показујући на бројним примерима како су суд и тужилаштво били удружени у подухвату да српску страну по сваку цену прикажу као злочинце и узрочнике сукоба. Као једну препознатљиву нит која се провлачи кроз све фазе западне интервенције на тлу (бивше) Југославије истакао је непринципијелност и неконзистентност у примени правних начела и норми – оно што је истицано као опште правило у једном случају, пренебрегавано је онда када западним силама није одговарало. (Примера ради, неповредивост граница југословенских република истицана је као непремостива препрека за припајање Србији делова Хрватске или Босне и Херцеговине насељених српским становништвом, али је потпуно игнорисана у случају једностраног отцепљења Косова.) Предавање је изазвало дугу и живу дискусију, у којој је проминентну улогу играо и проф. др Бранко Ракић, некадашњи правни саветник Слободана Милошевића, који је поделио са присутнима неке слабије познате чињенице о раду Трибунала, али и о историјској димензији европске и нарочито балканске политике западних сила.

Више фотографија можете видети овде