Одржана конференција у част професора емеритуса Мирка Васиљевића

Правни факултет Универзитета у Београду организовао је 23. септембра 2022. године конференцију „Развој пословног права у југоисточној Европи“ у част професора емеритуса Мирка Васиљевића. Покровитељи конференције били су: Академија наука и умјетности Републике Српске, Привредна комора Србије, Стална арбитража при Привредној комори Србије, Удружење правника у привреди Србије, Јавнобележничка комора Србије и Институт за упоредно право из Београда. На конференцији су изложени радови из зборника „Liber Amicorum – професор др Мирко Васиљевић“, који је објавио Центар за издаваштво Правног факултета Универзитета у Београду.

Уводне речи на конференцији одржали су проф. др Зоран Мирковић, декан Правног факултета Универзитета у Београду, академик Витомир Поповић као представник Академије наука и умјетности Републике Српске, г. Предраг Петровић, генерални секретар Привредне коморе Србије, г. Сава Дедајић, члан Извршног одбора Јавнобележничке коморе Србије, проф. др Владимир Чоловић, директор Института за упоредно право и председник Удружења правника у привреди Србије, и проф. др Душан Поповић, председник Организационог одбора конференције.

У уводним речима истакнут је богати научни опус професора Васиљевића, који је аутор значајног броја научних и стручних радова, монографија, уџбеника, есеја и чланака у земљи и иностранству. Међу њима су и уџбеници из предмета Компанијско право и Трговинско право, неколико монографија међународног значаја, бројне монографије врхунског националног значаја и преко 200 научних чланака. Истакнуто је да се овом конференцијом одаје почаст не само Мирку Васиљевићу као универзитетском професору и научнику, већ и као некадашњем декану Правног факултета Универзитета у Београду у периоду од 2004. до 2012. године, у три мандата. Посебан допринос нашем факултету као декана представља, између осталог: реформа факултета са новим наставним  планом за прву акредитацију, интензивирање међународне сарадње, оснивање Издавачког центра Факултета, подмлађивање факултета и кадровска обнова (довођење 35 нових асистената приправника), организациона и финансијска подршка за учешће студената на међународним и домаћим такмичењима, оснивање музеја, осавремењивање библиотеке, оснивање Суднице, оснивање Фитнес центра, дуплирање капацитета студентских учионица, разне форме финансијских подстицаја – за набавке књига наставника и сарадника, за учешће на научним скуповима и конференцијама у земљи и иностранству, за рађање деце, за организовање научних конференција и слично), оснивање са Студентским парламентом фондације Факултета „Осмех на дар“ и фондације „Академик проф. др Радомир Лукић“, успостављање акције „100 стипендија Факултета студентима“.

Поред тога, у уводним речима истакнут је хуманитарни рад професора Васиљевића. Он је водећи донатор Конака манастира Светих мученика Козме и Дамјана на Златару. Оснивач је Фонда „Професор др Мирко Васиљевић“(2011), чији је циљ помоћ најбољим и социјално најугроженијим студентима Правног факултета Универзитета у Београду на основним академским студијама, као подстицај за даљи наставак академског образовања, пре свега у области трговинског, компанијског, стечајног, берзанског и саобраћајног права. За свој хуманитарни рад добио је бројна признања, међу којима је и Орден Светог Саве, другог реда, (2007). Најзад, уводничари су истакли допринос професора Васиљевића пракси, кроз рад на писању закона и других прописа, вођење Сталне арбитраже (некадашње Спољнотрговинске арбитраже) при ПКС и Суда части при ПКС, као и кроз подршку увођењу јавног бележништва у Србији.

На конференцији је своје радове изложило четрдесет седам учесника из Србије, Немачке, Хрватске, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Македоније, подељених у дванаест секција: Право привредних друштава (проф. др Вељко Тривун, проф. др Александра Јовановић, проф. др Дијана Марковић Бајаловић, проф. др Татјана Јевремовић Петровић, проф. др Мијат Јоцовић, доц. др Ненад Тешић), Трговинско право и Међународно трговинско право (др Криста Јесел-Холст (Christa Jessel-Holst), проф. др Александар Ћирић, проф. др Марко Рајчевић, проф. др Зоран Васиљевић, проф. др Драган Вујисић, проф. др Јелена Перовић Вујачић, проф. др Тамара Миленковић Керковић, асист. др Маша Мишковић), Саобраћајно право (проф. др Борислав Ивошевић, проф. др Небојша Јовановић, проф. др Светислав Јанковић), Право осигурања (проф. др Владимир Чоловић, проф. др Наташа Петровић Томић), Арбитражно право (академик Витомир Поповић, др Мирослав Пауновић, проф. др Марко Јовановић, доц. др Милена Ђорђевић, доц. др Бранка Бабовић Вуксановић, Милан Лазић), Извршно и стечајно право (проф. др Никола Бодирога, проф. др Јелена Лепетић), Право интелектуалне својине (проф. др Слободан Марковић, проф. др Душан Поповић), Пословноправно окружење (проф. др Зоран Томић, проф. др Љубиша Дабић, проф. др Татјана Јованић), Право Европске уније и међународно право (др Рајнер Кулмс (Rainer Kulms), проф. др Радован Вукадиновић, проф. др Бранко Ракић), Грађанско право (проф. др Татјана Јосиповић, проф. др Марија Караникић Мирић, проф. др Марко Ђурђевић, проф. др Урош Новаковић, проф. др Катарина Доловић Бојић, доц. др Снежана Дабић Никићевић, др Марко Радовић), Радно и социјално право (проф. др Љубинка Ковачевић, доц. др Филип Бојић), Пореско право (др Драгиша Слијепчевић, проф. др Гордана Илић Попов, проф. др Горан Коевски, проф. др Милена Јовановић Затила, Јасминка Обућина).

Снимак конференције је доступан на „Јутјуб“ каналу Правног факултета Универзитета у Београду.

Галеријa слика доступна је овде.