Обавештење о конкурсу за делегате 20. међународне конференције “БЕОГРАДСКИ МЕЂУНАРОДНИ МОДЕЛ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА – БИМУН 2023″

Удружење за Уједињене нације Србије припрема 20. међународну омладинску конференцију „БЕОГРАДСКИ МЕЂУНАРОДНИ МОДЕЛ УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА – БИМУН 2023″,
која ће се одржати у Београду од 15. до 19. марта 2023. године.

Након 19 успешно организованих међународних конференција (2004-2022), БИМУН има велики углед међу успешним студентима и код значајних институција и међународних организација. БИМУН је постао једна од најпрестижнијих конференција Модела УН у Европи и окупља амбициозне студенте и средњошколце из целог света.

БИМУН младим делегатима пружа могућност да у пракси боље упознају актуелна међународна питања и начине њиховог решавања у оквиру УН, да примењују основна дипломатска начела, као и доприноси развијању њихових личних вештина (јавног наступа, преговарања, вођења дебате и постизања компромиса). Студенти преузимају улоге дипломата УН, представљају различите земље и расправљају о актуелним светским темама, у складу са процедуром УН. БИМУН 2023 биће прилика за нова искуства, дипломатске дебате и повезивање младих лидера из Србије и других земаља. Радни језик БИМУН конференције је енглески.

БИМУН пројекат има подршку званичних институција Републике Србије (Народна скупштина, Министарство спољних послова, Министарство омладине, Скупштина Града Београда, Канцеларија за младе Београда, Београдски Универзитет), као и подршку УН Агенција у Србији (UN Country Team, UNDP, UNFPA, UNICEF i UN Refugee Agency).

На конференцији „Београдски међународни модел Уједињених нација – БИМУН 2023“
(15 – 19. март 2023), биће фокусирана на аспекте теме: „Уједињене нације као ослонац мултилатерализма у време глобалних криза, сукоба и подела“

На конференцији ће бити академска симулација заседања органа УН на следеће теме:
* Кризни комитет Савета безбедности: Претње међународном миру и безбедности
* Савет за људска права: Борба против расизма и нетолеранције – заштита културних
   права и идентитета
* Програм УН за развој (УНДП): Млади људи и напори у борби против климатске кризе
* Популациони фонд УН (УНФПА): Репродуктивно здравље и право на абортус
* Агенција УН за избеглице (УНХЦР): Решавање питања интерног расељења
* Дечји фонд УН – УНИЦЕФ: Ментално здравље младих

До сада је 4.570 успешних студената из 82 државе учествовало на 19 БИМУН конференција.
Позивамо амбициозне младе да се придруже и планирају учешће на БИМУН 2023.

ПРИЈАВЉИВАЊЕ је до 20. фебруара 2023. године.

За више информација о конференцији БИМУН 2023 и процедури пријаве за одређени комитет посетите сајт:  www.bimun-unaserbia.org.
Актуелности о БИМУН 2023 можете видети на друштвеним мрежама БИМУН пројекта:
Facebook – https://www.facebook.com/BIMUN.UNASerbia/,
Instagram – https://www.instagram.com/bimun_belgrade/