Право интернета

Наставници:проф.  др  Мирјана Дреновак Ивановић
Статус предмета: изборни
Година студија:III
Семестар:VI
Број ЕСПБ:2
Циљ предмета:Основни циљ је да се студенти права упознају са могућностима примене права интернета, као и информационе и комуникационе технологије у правној професији. Студенти ће бити упознати са општим концептуалним основама права интернета.
Исход  предмета:Студенти ће стећи основна теоријска знања из области Права интернета, савладати основну правну теримологију и развити критички начин размишљања o Праву интернета.
Садржај предмета: 1. Развој интернета, 2. Приступ отвореним системима, 3. Слобода говора и интернет, 4. Употреба он лајн технологије и Арапско пролеће (студија случаја), 5. Право интернета у управно право, 6. Право интернета и уставно право, 7. Право интернета и заштита интелектуалне својине, 8. Право интернета и заштита приватности, 9. Пракса Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, 10. Правни основ за обраду података о личности,
11. Прикупљање података о личности, 12. Права лица чији се подаци обрађују, 13. Остваривање права у вези са обрадом података о личности, 14. Законске обавезе руковаоца у погледу обезбеђења података о личности, 15. Заштита података и Универзална декларација о људским правима, 16. Заштита података и Европска конвенција за заштиту људских права, 17. Заштита података у ЕУ, 18. Крађа идентитета, 19. Начини на који крадљивци идентитета из интернет мреже прибављају податке о личности, 20. Неовлашћено копирање личних докумената.
Литература oбавезна: Прља, ПРАВНА ИНФОРМАТИКА ВЕШТИНА, треће измењено и допуњено издање, Правни факултет Универзитета у Београду, Београд, 2010.
Литература допунска: Наташа Пирц Мусар, ВОДИЧ КРОЗ ЗАКОН О ЗАШТИТИ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ, Београд, 2009;
Предраг Димитријевић, ПРАВО ИНФОРМАЦИОНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ – ОСНОВИ КОМПЈУТЕРСКОГ ПРАВА, СВЕН, Ниш,2009;
Стеван Лилић, Е-УПРАВА И ЕВРОПА ЗНАЊА, Архив за правне и друштвене науке, Бр. 1-4, 2006;
Драган Прља, Стеван Лилић, Миодраг Савовић, ИНТЕРНЕТ ВОДИЧ ЗА ПРАВНИКЕ, ФастПринт, Београд, 2006;
K. Biehland and T. Calishain, The Lawyers Guide to Internet Reserach, 2000;
Lyonette Louis-Jacques, LEGAL RESEARCH USING THE INTERNET, 2005.
(http://www.lib.uchicago.edu/~llou/mpoctalk.html ); A.R. Lodder and A. Oskamp, INFORMATION TECHNOLOGY AND LAWYERS. ADVANCED TECHNOLOGY IN THE LEGAL DOMAIN, Springer, 2006;
R. Susskind, EXPERT SYSTEM IN LAW, 1989.

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 76 Јул/ Децембар 2024

Archives