Održana konferencija „Ljudska prava u 21. veku“ u saradnji sa SANU

U prostorijama Srpske akademije nauka i umetnosti i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, održana je 9. i 10. novembra međunarodna konferencija nazvana „Ljudska prava u 21. veku“. Zakazana povodom sedamdeset godina od potpisivanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, ova konferencija okupila je više od dvadeset istaknutih stručnjaka iz oblasti ljudskih prava širom sveta.

Sam naučni skup, koji su pomenute ustanove i organizovale, otvorili su akademici Vladimir Kostić i Tibor Varadi, a uvodno predavanje održao je Ben Ferenc (Ben Ferencz), nekadašnji tužilac u Nirnberškim suđenjima. Među učesnicima konferencije, osim profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu (dr Ivane Krstić, dr Miodraga Jovanovića i dr Tanasija Marinkovića) i drugih govornika iz Srbije (dr Violete Beširević, dr Damjana Tatića, dr Gorana Bašića, dr Vukašina Popovića i dr Ivice Radovića), bili su profesori, sudije, advokati i akademici iz Nemačke, Belgije, Turske, Engleske, Japana, Rusije, Holandije, Italije, SAD, Mađarske, Crne Gore, Bugarske i Hrvatske. Zbornik radova sa konferencije biće objavljen u zajedničkom izdanju Centra za izdavaštvo Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Srpske akademije nauka i umetnosti.