Forvm Romanvm: dr Uroš Stanković održao predavanje o Pavlu Šerogliću

U petak, 29. oktobra 2021. godine, gost Foruma bio je ass. dr Uroš Stanković sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, koji je održao predavanje pod nazivom  „Đak koji je obavio posao (Pavle Šeroglić – prvi kritičar SGZ-a, i još ponešto…)“ Skrenuvši pažnju na to da je velikoj većini pravnika Šeroglić samo ukratko poznat kao prvi kritičar našeg Građanskog zakonika, dr Stanković opisao je prvo svoju potragu za biografskim podacima o Šerogliću kroz štampu i arhivsku građu, a zatim i rezultate tih istraživanja. Saznali smo da je rođen u Sremskim Karlovcima i tamo završio gimnaziju (kojoj će potom zaveštati svoju celu imovinu), da je prava studirao u Šarošpatoku i zatim u Beču, te da se kasnije nastanio u Petrovaradinu, gde je dugo radio kao advokat. Pričao nam je o jeziku i stilu kojim je Šeroglić pisao (vredi pomenuti i da se poznavao sa Vukom Karadžićem), o tome kakav je bio kao advokat (uključujući i neke nezakonite i neetičke postupke) i ko su mu sve bili klijenti – zaključno sa Knezom Milošem lično. Naravno, posebnu pažnju je posvetio Šeroglićevoj kritici Zakonika, te razloge za Hadžićevo olako odbacivanje te kritike kao „đačkog posla“. Skrenuo je pažnju da Šeroglićeva replika Hadžiću ima za ono doba neuobičajeno visok broj citata, kojima je autor pokazao svoje poznavanje rimskog, austrijskog i francuskog prava. Konačno, govorio je i o Šeroglićevim mnogo manje poznatim delima – komentaru AGZ-a na srpskom, (izgubljenom) komentaru SGZ-a na nemačkom i prikazu Zakonika Knjaza Danila. Komentar Austrijskog zakonika sačuvan je u rukopisu (verovatno isprva kod Šeroglićevog sestrića, patrijarha Germana Anđelića), i sadrži čitavih 900 strana, a pisan je uz veliki oslonac na komentar Jozefa Elingera. O Šeroglićevom značaju govori i podatak da je na njegovom opelu činodejstvovalo čak 16 sveštenih lica, od kojih tri arhimandrita fruškogorskih manastira, te da je prisustvovalo toliko ljudi da su neki morali da stoje van crkve. Posle predavanja imali smo i zanimljivu diskusiju.