Uvod
U savremenim uslovima korišćenje interneta i informacionih tehnologija postalo je deo svakodnevnog života. Svedoci smo razvoja tzv. blokčejn tehnologije, čije se otkriće po značaju upoređuje sa otkrićem interneta 80-ih godina prošlog veka, budući da ima neslućeni potencijal za primenu u mnogim oblastima. Blokčejn tehnologija u kombinaciji sa kriptografijom omogućila je stvaranje kriptovaluta (cryptocurrencies), digitalnih tokena (digital tokens), individualno određenih tokena (non-fungible tokens, NFTs), pametnih ugovora (smart contracts) i drugih oblika digitalne imovine. Moderno doba sa sobom donosi izgradnju čitavih virtuelnih svetova u kojima ljudi stvaraju ili investiraju u različita virtuelna dobra, a zatim trguju njima kako bi ostvarili dobit.
Kao nova pojava sa naglašenim prekograničnim karakterom digitalna imovina izmiče regulativi, što povećava ionako prisutne rizike ulaganja u tu vrstu dobara. Međutim, Srbija spada u retke zemlje koje su već u ranim fazama razvoja uredile aktivnosti i usluge u vezi sa digitalnom imovinom. Zakon o digitalnoj imovini je usvojen 2020. godine, a počeo je da se primenjuje u junu 2021. godine. S obzirom na to da silabusi predmeta u okviru postojećih studijskih programa na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu ne uključuju analizu novih pravnih instituta koje uređuje navedeni zakon, postoji naglašena potreba za dodatnim stručnim usavršavanjem u ovoj oblasti.
Tematske celine
Studije za inovaciju znanja na temu Prava digitalne imovine obuhvataju sledeće tematske celine:
- Pojam i vrste digitalne imovine
- Infrastruktura i tehnologija digitalne imovine
- Učesnici na tržištu digitalne imovine
- Prednosti i rizici povezani sa digitalnom imovinom
- Pravno uređenje digitalne imovine
- Prava na digitalnim dobrima
- Izdavanje i čuvanje digitalne imovine
- Raspolaganje digitalnom imovinom
- Zaštita potrošača digitalne imovine
- Prinudno namirenje na digitalnoj imovini
- Poreskopravni tretman digitalne imovine
- Računovodstveni tretman digitalne imovine
- Sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma putem digitalne imovine
- Nadzor nad tržištima digitalne imovine
- Krivična dela protiv digitalne imovine
Predavanja
Predavači na studijama su univerzitetski profesori, predstavnici Narodne banke Srbije i Komisije za hartije od vrednosti, kao i stručnjaci iz prakse.
Nastava obuhvata 60 časova interaktivnih predavanja koja će se održavati subotom na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Planirano trajanje nastave je od sredine oktobra 2024. godine do sredine februara 2025. godine.
Po završetku studija polaznici dobijaju uverenje Fakulteta o pohađanju Studija, odnosno uverenje o položenom završnom ispitu.
Školarina
Školarina za studije iznosi 70.000 dinara i plaća se u celosti pre početka nastave.
Školarinom su obuhvaćeni časovi nastave, propratni materijali i polaganje završnog ispita, uz mogućnost jednog ponovnog polaganja.
Uplata školarine se vrši na sledeći račun, uz obaveznu naznaku poziva na broj odobrenja:
Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu
Bulevar kralja Aleksandra 67, 11000 Beograd
br. tekućeg računa: 840-1439666-55
poziv na broj odobrenja: 89
Prijava
Prijavljivanje na studije počinje 2. septembra 2024. godine i traje do 10. oktobra 2024. godine. Prijave se vrše elektronskim putem popunjavanjem i dostavljanjem upisnice na sledeću adresu:
Upisnicu na studije možete preuzeti ovde.
Upravnik studija
Upravnik studija je prof. dr Mirjana Radović, mirjanam@ius.bg.ac.rs.
Dodatne informacije
Dodatne informacije o studijama mogu se dobiti preko mejla na adresu dusko.colovic@ius.bg.ac.rs ili pozivom na telefon 011/3027-725, odnosno 062/118-18-18.