Žan Mone Katedra za evropsko ekološko pravo i pravo klimatskih promena

Odlukom Evropske komisije o Žan Mone aktivnostima u okviru ERAZMUS+ programa, Pravni fakultet Univerziteta u beogradu je dobio Žan Mone Katedru za evropsko ekološko pravo i pravo klimatskih promena ( Jean Monnet Chair in European Environmental and Climate Change Law E-E-C-L).

Program rada Žan Mone Katedra za evropsko ekološko pravo i pravo klimatskih promena traje od 1. oktobra 2023. godine do 1. oktobra 2026. godine. Radom Katedre rukovodi prof. dr Mirjana Drenovak-Ivanović (Jean Monnet Chair). U izvođenju nastave i aktivnosti koje se organizuju u formi seminara, okruglih stolova, letnjih škola, obuka za državne službenike, obuka za sudije i tužioce i konferencija učestvuju i nastavnici našeg fakulteta prof. dr Milan Škulić, prof. dr Dobrosav Milovanović, prof. dr Ivana Krstić, prof. dr Bojana Čučković, doc. dr Branka Babović i asist. Marija Vlajković. Žan Mone Katedra za evropsko ekološko pravo i pravo klimatskih promena će objediniti predmete i kurseve koji su do sada uspešno razvijani na našem fakultetu kako bi seuvođenjem novih metoda edukacije i boljeg povezivanja programa omogućio dalji razvoj oblasti ekološkog prava i prava klimatskih promena. Kurikulumi predmeta će biti obogađeni novim temama, među kojima i: novi pristupi pravnoj zaštiti u pravu klimatskih promena EU i Srbije; Održivo i odgovorno korporativno upravljanje u pravu EU; EU taksonomija; Nova pravila EU o izveštavanju o korporativnoj održivosti i dužnosti pažnje; Zelena Agenda za Zapadni Balkan; Mehanizam za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM) i njegov uticaj na Zapadni Balkan; Rodna ravnopravnost u ekološkoj i klimatskoj politici; Klimatska pravda i klimatske parnice; Sinergija i tenzije između zelene i digitalne tranzicije; Pametni ugovori i ekološka održivost; Blokčejn tehnologija i ekološka i klimatska kriza i dr.  Projektom su planirani programi koji će omogućiti edukaciju ne samo studenata osnovnih, master i doktorskih studija u odlasti ekološkog prava EU, prava klimatskih promena EU i prakse Evropskog suda pravde i Evropskog suda za ljudska prava, već i sudija, advokata, državnih službenika, civilnog društva i poslovne zajednice.