Forvm Romanvm: проф. др Милош Вец одржао предавање о Волфгангу Прајзеру, пиониру у изучавању историје међународног права

У петак, 27. октобра, проф. др Милош Вец са Правног факултета Универзитета у Бечу одржао је предавање „From Outsider to Pioneer: Wolfgang Preiser (1903-1997) and his ‘Institute for the History of International law’ at Frankfurt University“. Предавање је започео причом о првом сусрету са именом Волфганга Прајзера, професора свог професора, у студентским данима, да би нас затим провео кроз његову биографију, реконструисану, сем писаних извора, и из сећања чланова породице, колега и некадашњих студената. По мишљењу Рандала Лесафера, Прајзер је вероватно најзначајнији истраживач историје међународног права у периоду после Другог светског рата. Чули смо да се Прајзер занимао за правну историју (и кривично право) још у студентским данима, али да је студирао и историју уметности; да је докторирао на теми из трговинског права и планирао хабилитацију о привреди средњовековних градова, али га је реформа наставе права у време нацистичке власти натерала да пређе у судство (мада се и учланио у Национал-социјалистичку партију, што је касније правдао страхом за своју судбину у супротном), а смрт најбољег пријатеља 1938. у Бухенвалду отерала у очајање. У периоду 1941-43. прекомандован је за судију у окупираној Низоземској, одакле се склонио позвавши се на болест. После рата, управо га је сведочење јеврејских и холандских пријатеља ослободило оптужби за подршку нацистичког режима. Вратио се подучавању права, и 1955. године основао Институт за историју међународног права у Франкфурту, где је повремено држао и организовао предавања, али који је затворен по његовом пензионисању. Писао је скоро искључиво о историји међународног права, нарочито у антици, и оставио иза себе веома занимљиве дефиниције и теоријске расправе. Видео је континуитет од међународног права старог Истока до тадашњег модерног међународног права, а сматрао је да историографија међународног права мора бити универзална. Иако није имао много следбеника за живота, нови талас интересовања за историју међународног права од краја 1990-их створио је ново интересовање за његова дела.