Forvm Romanvm: prof. dr Miloš Vec održao predavanje o Volfgangu Prajzeru, pioniru u izučavanju istorije međunarodnog prava

U petak, 27. oktobra, prof. dr Miloš Vec sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beču održao je predavanje „From Outsider to Pioneer: Wolfgang Preiser (1903-1997) and his ‘Institute for the History of International law’ at Frankfurt University“. Predavanje je započeo pričom o prvom susretu sa imenom Volfganga Prajzera, profesora svog profesora, u studentskim danima, da bi nas zatim proveo kroz njegovu biografiju, rekonstruisanu, sem pisanih izvora, i iz sećanja članova porodice, kolega i nekadašnjih studenata. Po mišljenju Randala Lesafera, Prajzer je verovatno najznačajniji istraživač istorije međunarodnog prava u periodu posle Drugog svetskog rata. Čuli smo da se Prajzer zanimao za pravnu istoriju (i krivično pravo) još u studentskim danima, ali da je studirao i istoriju umetnosti; da je doktorirao na temi iz trgovinskog prava i planirao habilitaciju o privredi srednjovekovnih gradova, ali ga je reforma nastave prava u vreme nacističke vlasti naterala da pređe u sudstvo (mada se i učlanio u Nacional-socijalističku partiju, što je kasnije pravdao strahom za svoju sudbinu u suprotnom), a smrt najboljeg prijatelja 1938. u Buhenvaldu oterala u očajanje. U periodu 1941-43. prekomandovan je za sudiju u okupiranoj Nizozemskoj, odakle se sklonio pozvavši se na bolest. Posle rata, upravo ga je svedočenje jevrejskih i holandskih prijatelja oslobodilo optužbi za podršku nacističkog režima. Vratio se podučavanju prava, i 1955. godine osnovao Institut za istoriju međunarodnog prava u Frankfurtu, gde je povremeno držao i organizovao predavanja, ali koji je zatvoren po njegovom penzionisanju. Pisao je skoro isključivo o istoriji međunarodnog prava, naročito u antici, i ostavio iza sebe veoma zanimljive definicije i teorijske rasprave. Video je kontinuitet od međunarodnog prava starog Istoka do tadašnjeg modernog međunarodnog prava, a smatrao je da istoriografija međunarodnog prava mora biti univerzalna. Iako nije imao mnogo sledbenika za života, novi talas interesovanja za istoriju međunarodnog prava od kraja 1990-ih stvorio je novo interesovanje za njegova dela.