Два предавања у част преминулог проф. др Томаса Флајнера, иностраног члана САНУ – у уторак, 15. октобра, од 12 сати, у Сали 2 САНУ

Поштовани,

У организацији Одбора за проучавање националних мањина и људских права САНУ, у уторак, 15. октобра, од 12 сати, у Сали 2 САНУ  биће одржана два предавања у част проф. др Томаса Флајнера, иностраног члана САНУ.

Проф. др Драгољуб Поповић, ранији судија Европског суда за људска права, говориће о „Схватању појма модерне државе у делу Томаса Флајнера“, а проф. др Танасије Маринковић, професор Правног факултета Универзитета у Београду, о „Филозофији људских права Томаса Флајнера“. 

Новембра 24, 2023. године заувек нас је напустио Томас Флајнер (Thomas Fleiner), велики правник, хуманиста и пријатељ Србије. Томас Флајнер је рођен у Цириху 1938. године. Дипломирао је на Универзитету у Цириху, доцније стекао магистарску диплому на Универзитету у Јејлу (САД), да би у складу са швајцарском универзитетском традицијом хабилитацију из уставног, управног и међународног јавног права стекао на Универзитету у Фрибуру (Швајцарска).

Од 1971. током више од тридесет година био је професор јавног права на Универзитету у Фрибуру, а почев од 1984. године и директор Института за федерализам на томе универзитету. Средином деведесетих година ХХ века био је председник Међународног удружења за уставно право, којем је био један од оснивача на конференцији у Београду 1981. године. Као гостујући професор држао је предавања широм Земљине кугле – у САД, Јапану, Кини, многим европским земљама, у Африци и Јужној Америци. Аутор је и уредник већег броја стручних књига, међу којима се истиче капитално дело Allgemeine Staatslehre (у енглеском издању Constitutional Democracy in a Multicultural and Globalized World), које је објавио са својом супругом Лидијом Баста-Флајнер.

Био је велики пријатељ Србије и српског народа, савладао је наш језик и био у стању да чита штампу у латиничном издању. Као врхунског правног стручњака српска влада га је ангажовала да буде саветник и члан наше делегације у контактима с међународном заједницом током почетних преговора о решавању косовског проблема у првој деценији ХХI века. Почасни држављанин Југославије постао је 2002. године. Више пута је боравио на српским универзитетима и држао курсеве из области којима се бавио, најчешће на Факултету политичких наука и Правном факултету Универзитета у Београду. Био је инострани члан САНУ од новембра 2009. године.

С поштовањем,

Драгана Младеновић

Односи с јавношћу САНУ

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 75 Јануар/ Јун 2024

Archives