У понедељак, 8. маја 2023. године одржана је конференција ,,Двадесет пет година Архуске конвенције” коју је организовао Правни факултет Универзитета у Београду у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у Србији. Конвенција о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине (Архуска конвенција) усвојена је 25. јуна 1998. године. Реч је о једном од најзначајнијих стубова данашњег еколошког права. Њоме су утврђене основе за развој правних института којима се гарантују право на приступ еколошким информацијама, право на широко учешће јавности у доношењу одлука о активностима са негативним утицајем на животну средину и право на једнак приступ еколошкој и климатској правди. На конференцији су представљени радови домаћих и аутора из региона о изазовима у примени Архуске конвенције. Радови ће бити објављени у Зборнику радова на енглеском језику.
Пре почетка скупа, амбасадор Јан Брату, шефа Мисије ОЕБС-а у Србији, се сусрео са студентима Правне клинике за еколошко право и разговарао о значају стицања правних вештина кроз систем који пружа Правна клиника упознавања младих правника са правним вештинама праксама које су студенти похађали у марту и априлу 2023. године.
У уводном обраћању, скуп су поздравили проф. др Марко Јовановић, продекан за међународну сарадњу Правног факултета Универзитета у Београду, амбасадор Јан Брату, шефа Мисије ОЕБС-а у Србији и Михаел Форст, посебни известилац Комитета за усаглашеност са Архуском конвенцијом.
Након уводног излагања проф. др Мирјане Дреновак-Ивановић о Изазовима у примени Архуске конвенције, изложени су следећи реферати: проф. др Стеван Лилић, Правни факултет Универзитета у Београду, Шта данас значе ,,Три Стуба” Конвенције из данског града Архуса?; проф. др Маја Костић-Мандић, Правни факултет Универзитета Црне Горе, Изазови у примјени Архуске конвенције у Црној Гори – добре намјере и упитна пракса?; Проф. др Амина Николајев, Правни факултет Универзитета у Сарајеву, Изазови у примјени Архуске конвенције у Босни и Херцеговини; проф. др Илина Ценевска, Faculty of Law, Ss. Cyril and Methodius University, Skopje, North Macedonia, The Aarhus Convention and the Courts of the European Union: The opportunities and limitations of access to justice in climate matters; Данијела Синђелић, основни јавни тужилац у Обреновцу Примена Архуске конвенције у кривичном поступку код кривичних дела против животне средине.
На поподневној сесији конференције доц. др Слободан Вукадиновић, Правни факултет Универзитета Унион у Београду, изложио је реферат на тему: Парламент и Архуска конвенција: допринос добром управљању и парламентарни надзор; доц. др Бранка Бабовић Вуксановић, Правни факултет Универзитета у Београду, изложила је реферат на тему: Колективна тужба у еколошком праву; Нина Ницовић, мастер правник, адвокат, изложила је реферат на тему: Откривање кривичних дела против животне средине – улога НВО, активиста и грађана у кривичним поступцима против загађивача у Европи; Милош Кузман, мастер правник, потпредседник Удружења за право енергетике Србије, изложио је реферат на тему: Друга и трећа лица у управном поступку и управном спору у Републици Србији са аспекта Архуске конвенције; Милан Дакић, мастер правник, адвокат, изложио је реферат на тему: Учешће јавности у поступку издавања грађевинске дозволе; Нађа Ницовић, мастер правник, менаџер за контролу усклађености пословања, изложила је реферат на тему: Признавање правне личности заштићеним природним подручјима – ојачање стубова Архуске конвенције; Милена Мирчетић, мастер правник, корисник почетне обуке Правосудне академије, изложила је реферат на тему: Право на приступ правди у грађанскоправној заштити животне средине – упоредна анализа; Зорана Јусуф, мастер правник, сарадник Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, изложила је реферат на тему: Право на приступ еколошким информацијама у пракси Повереника за информације од јавног значаја; др Драгана Барјактаревић, Агенција за енергетику Републике Србије, изложила је реферат на тему: Заштита права на приступ еколошким информацијама пред специјализованим Омбудсманом – предност и препреке; Тина Јањатовић, мастер правник, Министарство за заштиту животне средине, изложила је реферат на тему: Спровођење Архуске конвенције у Републици Србији и циљеви Стратегије и акционог плана за спровођење Архуске конвенције; Христина Војводић, мастер правник, старији правни саветник у Регулаторном институту за обновљиву енергију и животну средину, изложила је реферат на тему: Приступ правди у поступцима стратешке процене утицаја на животну средину; Амра Табучић, мастер правник, докторанд Правног факултета Универзитета у Сарајеву, изложила је реферат на тему: Примена Архуске конвенције у Босни и Херцеговини – студија случаја процене утицаја на животну средину; Ања Вујиновић, мастер правник, приправник Основног суда у Бару, изложила је реферат на тему: Учешће јавности и право на обавијештеност приказани кроз призму пројеката малих хидроелектрана. Јана Спасеновић, Милан Милосављевић, Никола Мијаиловић, Петар Костић су говорили о Улози Правне клинике за еколошко право у примени Архуске конвенције. Након тога је уследила дискусија.
Конференција представља и први у низу догађаја у оквиру Еколошког Хаб-а, као платформе за дијалог о изазовима у примени еколошког права, чији рад подржава Мисија ОЕБС-а у Србији.
Научни одбор конференције су чинили: др Мирјана Дреновак-Ивановић, редовни професор на Правном факултету Универзитета у Београду; др Маја Костић-Мандић, редовни професор на Правном факултету Универзитета Црне Горе и др Татјана Јованић, редовни професор на Правном факултету Универзитета у Београду.