Održano predstavljanje knjige „Alojzije Stepinac – država, crkva, nadbiskup (1934-1941)

U četvrtak, 21. marta 2019. godine održano je u amfiteatru „Slobodan Jovanović“ Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu predstavljanje knjige akademika Ljubodraga Dimića i dr Nikole Žutića  Alojzije Stepinac – država, crkva, nadbiskup (1934-1941) koju je objavila izdavačka kuća Filip Višnjić.

Predstavljanje ove knjige je prigodnim rečima otvorio dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Zoran Mirković. Pored autora, knjigu su svojim izlaganjima predstavili dr Milan Koljanin, prof. dr Aleksandar Životić i prof. dr Boris Begović. Govoreći o Alojziju Stepincu, akademik Dimić je naglasio da je on, iako nije bio u životnom dobu koja ga nije preporučivala za tako visoku funkciju, 1934. godine postao ne samo prvi čovek Hrvatske biskupske konferencije, već i figura oko koje su počeli da se sabiraju svi oni koji su imali ekstremno nacionalističke poglede i koji nisu gajili mnogo ljubavi za jugoslavensku državu. Govoreći o knjizi, profesor Begović je naglasio da je reč o pažnje vrednom istoriografskom poduhvatu. Knjiga je pisana jasnim, jezgrovitim stilom, zasnovana je na obilju primarnih i sekundarnih istorijskih izvora, a čitaocu nudi ne samo jasne, nedvosmislene i dobro obrazložene zaključke, nego i obilje materijala za naknadna razmišljanja – o istorijskoj ličnosti Alojzija Stepinca i njegovom vremenu, ali i, generalno, o fenomenima netolerancije, isključivosti i beskrupuloznosti, na koje niko nema monopol. U vreme objavljivanja ove knjige još uvek nije izvesno da li će za katolike blaženi Alojzije Stepinac biti proglašen za sveca. Za one koji jednog dana budu donosili tu odluku, nalazi ove knjige, smatra Begović, dopadalo se to njima ili ne, biće nezaobilazni.