Клиника за кривично право (модул А)

Координатор: проф. др Горан Илић

У прилог обогаћења клиничког правног образовања студената Правног факултета у Београду материјом кривичног права говори, пре свега, традиционална подела правосудних посленика на “кривичаре” и “парничаре”. Наиме, велики број студената нашег Факултета се по стицању звања дипломираног правника опредељује за практично бављење кривичним правом, намеран да постане судија, јавни тужилац или адвокат. Логично је зато да прве кораке у практичној примени материјалног и процесног кривичног права начине баш на Правном факултету.

Активности студента у оквиру Клинике за кривично право би се састојале, на једној страни, од подвођења одређених чињеница под одговарајућу одредбу материјалног кривичног права, тј. од правног квалификовања одређеног дела као кривичног дела. На другој страни, практична примена кривичног процесног права би подразумевала израду одговарајућих поднесака и одлука примерених одређеној процесној ситуацији. Обука студента би се при том односила првенствено на лакша кривична дела, с тим би нагласак био стављен на различите врсте кривичних поступака у којима се одлучује о њима.

Концепција и методе наставе

Предмет Правна клиника за кривично право има три фазе у свом раду.

Прву фазу представљају предавања из три предмета који се не налазе у садашњем наставном програму Правног факултета Универзитета у Београду, а веома су битни за циљеве који се желе постићи оваквом врстом образовања. То су:

1. Професионална етика судија и адвоката
  2. Техника писања правних докумената
  3. Техника интервјуисања

Другу фазу представљају различите врсте симулација на стварним случајевима из праксе који су специјално прилагођени за вежбу студената. Симулације се одвијају у учионици нарочито опремљеној за ту сврху (“судница” на Правном факултету) и уз наставне методе које обухватају brainstorming, правну анализу случаја, „играње улога“, симулирање судског процеса, видеотејпинг, семинаре, вођење дневника итд.

Трећу фазу обухвата практичан рад. У овој фази студенти, под надзором искусних правника, анализирају стварне животне ситуације и на тај начин овладавају основним елементима правне технике примене права.