Клиника за породично право (модул А)

Три су главна разлога због којих је клиничко правно образовање започело на Правном факултету Универзитета у Београду управо Клиником за породично право.

Прво, у пракси има веома много случајева који се односе на примену породичног права. То, другим речима, значи да ће студенти имати довољно предмета на којима ће моћи да се вежбају.

Друго, породични спорови су релативно правно једноставнији од других правних спорова у породици грађанских права (иако су, свакако, далеко компликованији у психолошком смислу), што подупире очекивање да ће први контакт студената са стварном праксом бити успешнији, уколико проблеми које они буду решавали нису превише компликовани.

Треће, материја породичног права пружа прилику студентима да вежбају и неке друге правне дисциплине, као што су парнични поступак (брачни спорови, матернитетски и патернитетски спорови, спорови за заштиту права детета, спорови за вршење и лишење родитељског права итд.); ванпарнични поступак (лишење пословне способности, продужење родитељског права, давање дозволе за ступање у брак); посебни управни поступци (склапање брака, заснивање усвојења, хранитељства и старатељства, упис у матичне књиге итд.).

Концепција и методе наставе

Предмет Правна клиника за породично право има три фазе у свом раду.

Прву фазу представљају предавања из три предмета који се не налазе у садашњем наставном програму Правног факултета Универзитета у Београду, а веома су битни за циљеве који се желе постићи оваквом врстом образовања. То су:

  1. Професионална етика судија и адвоката
  2. Техника писања правних докумената
  3. Техника интервјуисања

Другу фазу представљају различите врсте симулација на стварним случајевима из праксе који су специјално прилагођени за вежбу студената. Симулације се одвијају у учионици нарочито опремљеној за ту сврху (“судница” на Правном факултету) и уз наставне методе које обухватају brainstorming, правну анализу случаја, „играње улога“, симулирање судског процеса, видеотејпинг, семинаре, вођење дневника итд.

Трећу фазу обухвата практичан рад. У овој фази студенти, под надзором искусних правника, анализирају стварне животне ситуације и на тај начин овладавају основним елементима правне технике примене права.

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 74 Јул/ Децембар 2023

Архиве