Међународни пројекти

Правни факултет активно учествује у међународним пројектима као координатор и партнер, финансираним средствима програма Erasmus и Horizon Europe. Пројекат Horizon, на коме је Факултет координатор (акроним: ALF), омогућио је оснивање Канцеларије за међународне пројекте и Центра за темељна правна знања, који сада успешно реализују имплементацију међународних пројеката као и рад на новим пројектним апликацијама. У претходним годинама, Универзитет у Београду – Правни факултет је имао више значајних пројеката, доприносећи тако развоју и унапређењу правне науке.

Центар за темељна правна знања

У оквиру пројекта АЛФ је формирана Канцеларија за међународне пројекте при Институту за правне и друштвене науке, као и Центар за темељна правна знања.

Администратор пројеката: Миона Мина Вуканић (виши стручнотехнички сарадник за међународну и научну сарадњу ) miona@ius.bg.ac.rs

Управник Центра: Проф. др Бојан Спаић bojan.spaic@ius.bg.ac.rs

Пројекти у току

ALF

Трајање 36 месеци: 1. 10. 2022. – 30.09.2025.

Унапређење сарадње у области основа права” (Advancing Cooperation on the Foundations of Law) је први пројекат Хоризонт програма за који је Правни факултет добио финансирање и који је отпочео 1. октобра 2022. године. Координатор пројекта је Правни факултет Универзитета у Београду, а партнерске институције су Институт Ђовани Тарело Универзитета у Ђенови, Универзитет у Сареју и Институт за правне науке Универзитета у Лисабону. Циљ пројекта је успостављање и одржавање сарадње између партнерских универзитета како би се установили облици рада који ће повећати видљивост истраживача са Правног факултета Универзитета у Београду на европском и светском нивоу и повећати шансе да Правни факултет у будућности успешно конкурише за нове међународне пројекте. Пројекат је добио финансирање у оквиру TWINNIG HORIZON позива под називом HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-0, и оцењен је високом оценом 13.5 од максималних 15 поена. Укупан буџет пројекта износи 1.5 милиона евра.

https://alf.ius.bg.ac.rs

BUDGET IT

Трајање 36 месеци: 1. 1. 2023. – 31.12.2025.

“Budget -It” је трогодишњи пројект усмерен на трансформацију институција у Босни, Србији и Турској кроз родно буџетирање, с циљем унапређења инклузивне родне равноправности. Овај пројекат, подржан од стране водећих универзитета из Италије и Шпаније, интегрише родно буџетирање у планове родне равноправности осигуравајући праведну и интерсекционалну расподелу ресурса. Кроз сарадњу између универзитета и општина, пројекат тежи стварању стварне промене у друштвеним структурама, јачајући капацитете за имплементацију мера родне равноправности, посебно у контексту растућег национализма. На крају пројекта, очекује се развој интегрисаног плана родне равноправности и буџета који ће подржати институционалну и друштвену трансформацију.

https://budget-it.eu

LAWGID

Трајање 15 месеци: 1. 10. 2023. – 31.12.2024.

Пројект LAWGID развија заједнички мастер програм из права, родне равноправности, интерсекционалности и диверситета, чинећи значајан допринос приоритетима Европске комисије, укључујући једнакост LGBTIQ, борбу против родно заснованог насиља, права деце, права особа са инвалидитетом и владавину права. Овај заједнички мастер програм обухвата све наведене области. Учесници укључују три универзитета из северне, јужне и источне Европе, који доносе различите традиције и културе. Програм не обухвата само области права које су очигледно повезане са родом, интерсекционалношћу и диверзитетом (као што су кривично право, радно право и људска права), већ и традиционалне области права које су мање истражене, попут пореског права, уговорног права и права компанија.

Пројект LAWGID има за циљ акредитовање мастер дипломе из права и родне равноправности коју су заједнички припремали Универзитет у Београду, Лумса Универзитет и Универзитет Oребро.

https://lawgid.ius.bg.ac.rs

Jean Monnet Chair in European Environmental and Climate Change Law EECL

Трајање 36 месеци: 1. 10. 2023. – 1. 10. 2026.

Завршени међународни пројекти

UniSAFE

Трајање 36 месеци: 9. 9. 2021. – 8. 9. 2024.

UniSAFE- Ending Gender Based Violence (GBV), трогодишњи европски интер-универзитетски пројекат, са девет партнерских институција, почео је 8. и 9. фебруара 2021. Циљ овог пројекта, на коме је Универзитет у Београду екстерни партнер, је да дође до информација о родно заснованом насиљу и сексуалном узнемиравању на факултетима и другим научним институцијама, као и да та сазнања употреби да елиминише GBV на универзитетима.

LAWGEM

Трајање 36 месеци: 1. 10. 2019. – 30. 9. 2022.

Erasmus+ пројекат STRATEGIC PARTNERSHIP IN HIGHER EDUCATION, KA203

New Quality in Education for Gender Equality – Strategic Partnership for the Development of a Master’s Study Program LAW AND GENDER

Циљеви пројекта су, пре свега, да се изгради потпуно иновативан системски наставни план и програм мастер правних студија, који ће обухватити све релевантне области правног образовања и правне праксе, као и неправне релевантне области као што су економска анализа права, криминологија. , и социјално-психолошка поља истраживања и знања. Друго, да се направи уџбеник и материјали за учење релевантни за мастер програм Право и родна питања; треће, створити правну клинику; и четврто, да се створи онлајн платформа за цјеложивотно учење (он-лине платформа за цјеложивотно учење) о родним питањима, која би допринијела подизању свијести о родној равноправности и побољшању знања и праксе неопходних за борбу против свих облика родно заснованих дискриминација, насиље и сексуално узнемиравање.

Крајњи резултати овог пројекта биће спровођење мастер програма ПРАВО И РОД

https://lawgem.ius.bg.ac.rs/about-project/objectives/

PESHES

Tрајање 36 месеци: 1. 12. 2016. – 30. 11. 2019.

Еrasmus+ пројекат Development and implementation of system for performance evaluation for Serbian HEIs and system – PESHES

Пројекат „Развој и имплементација система за оцењивање рада за ВШУ и систем у Србији – ПЕСХЕС“ има шири циљ унапређење управљања, рада и квалитета високошколских установа и система у Србији. У циљу испуњења општег циља пројекат има специфичне циљеве да дефинише и имплементира индикаторе и мере за евалуацију високошколских установа и система засновану на учинку као основу за управљање засновано на вредностима у високошколским установама и систему у Србији; Структурирање и пилот имплементација система за рангирање институција и студијских програма и Увођење мерења учинка у акредитацији и реакредитацији студијских програма и ВШУ.

http://peshes.ius.bg.ac.rs/

Жан Моне модул Споразуми о слободној трговини и европске интеграције земаља југоисточне Европе

Tрајање 36 месеци: 1. 9. 2017. – 31. 8. 2020.

У септембру 2017. године, Правном факултету Универзитета у Београду додељен је трогодишњи пројекат у оквиру Ерасмус+ Жан Моне програма Европске уније, у циљу организовања наставе и научног истраживања области слободне трговине у контексту европских интеграција. Жан Моне модул насловљен „Free Trade Agreements and European Integration of SEE Countries / Споразуми о слободној трговини и европске интеграције земаља југоисточне Европе“ успостављен је у оквиру Мастера европских интеграција. Број пројекта је: 586505-ЕПП-1-2017-1-РС-ЕППЈМО-МОДУЛЕ.

http://jmm.ius.bg.ac.rs/

Jean Monnet Chair in European Environmental Law

Tрајање 36 месеци: 1. 9. 2019. – 31. 8. 2022.

Правни факултет Универзитета у Београду је одлуком Европске комисије о Жан Моне активностима у оквиру ЕРАЗМУС+ програма добио Жан Моне Катедру за европско еколошко право (Jean Monnet Chair in European Environmental Law). Програм рада Жан Моне Катедра за европско еколошко право траје од 1. септембра 2019. године до 1. септембра 2022. године. У извођњу наставе и активности које се организују у форми семинара, округлих столова, летњих школа, обука за државне службенике, обука за судије и тужиоце и конференција учествују и асистенткиње нашег факултета Бојана Тодоровић и Марија Влајковић.

https://wp2008.ius.bg.ac.rs/eecl/

Restructuring of Companies and the EU Law

Tрајање: 1. 4. 2016 → 31. 3. 18

Носиоци пројекта „Restructuring of Companies and the EU Law“ били су Универзитет за економију и бизнис у Бечу (Wirtschaftsuniversität Wien), Универзитет у Београду, и Универзитет „Св. Ћирило и Методије“ у Скопљу, а  финансиран је средствима Аустријске агенције за међународну сарадњу у области образовања и истраживања (Österreichische Austauschdienst/-Gesellschaft mit beschränkter Haftung), у оквиру програма „IMPULSE“.

Пројекат је имплементиран с циљем правилног и потпуног сагледавања реструктурирања  компанија, и то из перспективе усклађивања националног законодавства и праксе с компанијским и радним правом Европске уније. То је нарочито обухватило разматрање утицаја промене послодавца на запослене и тржиште рада, као и улоге социјалних партнера у том процесу.

Ова питања разматрана су кроз интердисциплинарни и упоредноправни приступ, будући да су истраживачки тим чинили професори компанијског и радног права из Аустрије, Македоније и Србије, док су на конференцијама одржаним у оквиру пројекта учествовали и научници и представници синдикатa и удружењa послодаваца из Србије, Македоније, Аустрије, Немачке и Шпаније.

Archives