X Београдска арбитражна конференција

Београд је и овог марта био центар окупљања бројних звучних имена из области међународне трговинске арбитраже где се – сада већ традиционално – 16. марта 2018. године одржала десета Београдска арбитражна конференција. Након велике посећености у претходних девет година и све већег интересовања међународне стручне јавности, овогодишњу Конференцију заједно су организовали Правни факултет Универзитета у Београду, Немачка арбитражна институција (DIS), GIZ Отворени регионални фонд за Југоисточну Европу, Удружење за арбитражно право, Министарство за образовање, науку и технолошки развој и Привредна комора Србије.

Конференција је окупила преко 250 учесника из преко 40 земаља света, а 20 реномираних говорника, професора и практичара из области арбитражног права, разматрало је теоретске и практичне аспекте актуелних питања међународне трговинске арбитраже.

На церемонији отварања конференције учеснике су поздравили проф. др Сима Аврамовић, декан Правног факултета Универзитета у Београду, проф. др Мирко Васиљевић, председник Сталне арбитраже при Привредној комори Србије, проф. др Драгор Хибер, председник Удружења за арбитражно право, Слободан Шарић, представник Open Regional Fund South East Europe Legal Forum, др Џејмс Менц (James Menz), заменик генералног секретара Немачке арбитражне институтције, г-ђа Ивана Нинчић испред Министарства правде и доц. др Милена Ђорђевић, у име организатора Београдске арбитражне конференције.

Теме којима се конференција бавила биле су подељене у три панела: први, који је био посвећен етичким питањима у арбитражном поступку, други, који је разматрао нове тенденције у развоју арбитражног права, и трећи панел, који је разматрао тзв. евергрин теме арбитражног решавања спорова и нове изазове. Видети програм

Радом првог панела руководио је Милан Лазић, партнер у београдској адвокатској канцеларији Карановић Николић. Током првог панела излагали су проф. Маргарет Мозес (Margaret Moses), са Правног факултета Лојола универзитета у Чикагу, САД (“Evolving Norms and Practices for Arbitrator Disqualification”), Лукас Руш (Lukas Rusch), адвокат у циришкој канцеларији Pestalozzi (”Challenges to Arbitrators – Recent Trends of Practice”), Кристоф Линдингер (Christoph Lindinger), партнер у бечкој адвокатској канцеларији Schoenherr (”Arbitrator liability: to sue or not to sue?”), Мориц Келер (Moritz Keller), партнер у бечкој адвокатској канцеларији Freshfields (”Ethical Rules in International Arbitration”), и проф. Петра Батлер (Petra Butler)  са Правног факултета Велингтон универзитета на Новом Зеланду (”Human Rights in International Arbitration”).

Радом другог панела руководила је др Тијана Којовић, партнер у београдској адвокатској канцеларији БДК адвокати. У оквиру опште теме панела дискутовали су Џејмс Менц (James Menz), заменик генералног секретара Немачке арбитражне институтције (”New DIS Arbitration Rules”), Патриција Нетал (Patrizia Netal), партнер у бечкој адвокатској канцеларији KNOETZL (”New VIAC Arbitration Rules”), Ивана Благојевић, заменик правног саветника у Арбитражи при Међународној трговинској комори у Паризу (”New ICC Arbitration Rules”), Мајкл Хов (Michael Howe), адвокат из лондонске канцеларије WilmerHale (”LCIA Arbitration Rules”), др Младен Стојиљковић, адвокат из циришке канцеларије Homburger (”The “brush up” of Switzerland’s Private International Law Act: What foreign parties’ need to know”) и Милица Савић, адвокат из београдске адвокатске канцеларије Карановић Николић (”Serbian Arbitration Rules and Law”).

Радом трећег панела руководио је Данкан Спелер (Duncan Speller) партнер из лондонске канцеларије WilmerHale, док су говорници били др Стефан Риглер (Stefan Riegler), партнер у бечкој адвокатској канцеларији WolfTheiss (”The Right To Be Heard – Things We Don’t Talk About”), др Геролд Цајлер (Gerold Zeiler), партнер у бечкој адвокатској канцеларији Zeiler.partners (”Liability of Third Party Funders, Including Security for Costs”), проф. др Кристијан Ашауер (Christian Aschauer) са Правног факултета Универзитета у Грацу, Аустрија (”Arbitration in the Digital Age – Challenges for Counsel and Arbitrators”), проф. Дејвид Холовеј (David Holloway) са Правног факултета Сити универзитета у Хонг Конгу (”Dispute Resolution in the One Belt One Road Initiative? ”), и Ларс Вихен (Lars Wiechen) из ревизорске куће Deloitte, Румунија (”Risk and Uncertainty in Economic Damage Calculations”).

По окончању радног дела конференције, почасни говор који је обележио и отварање XI Belgrade Open Pre-Moot такмичења, одржао је партнер из франфуртске BakerMcKenzie адвокатске канцеларије, проф. др Јорг Рисе (Joerg Risse) на тему: ”What Future for International Commercial Arbitration? A SWOT Analysis”

По завршетку Конференције за све учеснике организован је свечани коктел у факултетском клубу El Derecho.

Одржавање конференције помогле су и бројне адвокатске канцеларије: Моравчевић, Војновић и партнери у сарадњи са Schönherr, Карановић-Николић, СОГ – Самарџић Орешки Грбовић, БДК Адвокати, Wilmer Hale, Baker McKenzie, KNOETZL, Pestalozzi, Zeiler.partners, WolfTheiss и ревизорска кућа Deloitte. Рад Конференције су подржали и NALED, Комисија УН за међународно привредно право (UNCITRAL) и Америчка привредна комора у Србији. Организациони одбор Београдске арбитражне конференције су и ове године чинили проф. др Мирко Васиљевић, проф. др Владимир Павић, доц. др Милена Ђорђевић, доц. др Марко Јовановић и асист. Урош Живковић.