X Beogradska arbitražna konferencija

Beograd je i ovog marta bio centar okupljanja brojnih zvučnih imena iz oblasti međunarodne trgovinske arbitraže gde se – sada već tradicionalno – 16. marta 2018. godine održala deseta Beogradska arbitražna konferencija. Nakon velike posećenosti u prethodnih devet godina i sve većeg interesovanja međunarodne stručne javnosti, ovogodišnju Konferenciju zajedno su organizovali Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Nemačka arbitražna institucija (DIS), GIZ Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu, Udruženje za arbitražno pravo, Ministarstvo za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj i Privredna komora Srbije.

Konferencija je okupila preko 250 učesnika iz preko 40 zemalja sveta, a 20 renomiranih govornika, profesora i praktičara iz oblasti arbitražnog prava, razmatralo je teoretske i praktične aspekte aktuelnih pitanja međunarodne trgovinske arbitraže.

Na ceremoniji otvaranja konferencije učesnike su pozdravili prof. dr Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Mirko Vasiljević, predsednik Stalne arbitraže pri Privrednoj komori Srbije, prof. dr Dragor Hiber, predsednik Udruženja za arbitražno pravo, Slobodan Šarić, predstavnik Open Regional Fund South East Europe Legal Forum, dr Džejms Menc (James Menz), zamenik generalnog sekretara Nemačke arbitražne institutcije, g-đa Ivana Ninčić ispred Ministarstva pravde i doc. dr Milena Đorđević, u ime organizatora Beogradske arbitražne konferencije.

Teme kojima se konferencija bavila bile su podeljene u tri panela: prvi, koji je bio posvećen etičkim pitanjima u arbitražnom postupku, drugi, koji je razmatrao nove tendencije u razvoju arbitražnog prava, i treći panel, koji je razmatrao tzv. evergrin teme arbitražnog rešavanja sporova i nove izazove. Videti program

Radom prvog panela rukovodio je Milan Lazić, partner u beogradskoj advokatskoj kancelariji Karanović Nikolić. Tokom prvog panela izlagali su prof. Margaret Mozes (Margaret Moses), sa Pravnog fakulteta Lojola univerziteta u Čikagu, SAD (“Evolving Norms and Practices for Arbitrator Disqualification”), Lukas Ruš (Lukas Rusch), advokat u ciriškoj kancelariji Pestalozzi (”Challenges to Arbitrators – Recent Trends of Practice”), Kristof Lindinger (Christoph Lindinger), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji Schoenherr (”Arbitrator liability: to sue or not to sue?”), Moric Keler (Moritz Keller), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji Freshfields (”Ethical Rules in International Arbitration”), i prof. Petra Batler (Petra Butler)  sa Pravnog fakulteta Velington univerziteta na Novom Zelandu (”Human Rights in International Arbitration”).

Radom drugog panela rukovodila je dr Tijana Kojović, partner u beogradskoj advokatskoj kancelariji BDK advokati. U okviru opšte teme panela diskutovali su Džejms Menc (James Menz), zamenik generalnog sekretara Nemačke arbitražne institutcije (”New DIS Arbitration Rules”), Patricija Netal (Patrizia Netal), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji KNOETZL (”New VIAC Arbitration Rules”), Ivana Blagojević, zamenik pravnog savetnika u Arbitraži pri Međunarodnoj trgovinskoj komori u Parizu (”New ICC Arbitration Rules”), Majkl Hov (Michael Howe), advokat iz londonske kancelarije WilmerHale (”LCIA Arbitration Rules”), dr Mladen Stojiljković, advokat iz ciriške kancelarije Homburger (”The “brush up” of Switzerland’s Private International Law Act: What foreign parties’ need to know”) i Milica Savić, advokat iz beogradske advokatske kancelarije Karanović Nikolić (”Serbian Arbitration Rules and Law”).

Radom trećeg panela rukovodio je Dankan Speler (Duncan Speller) partner iz londonske kancelarije WilmerHale, dok su govornici bili dr Stefan Rigler (Stefan Riegler), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji WolfTheiss (”The Right To Be Heard – Things We Don’t Talk About”), dr Gerold Cajler (Gerold Zeiler), partner u bečkoj advokatskoj kancelariji Zeiler.partners (”Liability of Third Party Funders, Including Security for Costs”), prof. dr Kristijan Ašauer (Christian Aschauer) sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Gracu, Austrija (”Arbitration in the Digital Age – Challenges for Counsel and Arbitrators”), prof. Dejvid Holovej (David Holloway) sa Pravnog fakulteta Siti univerziteta u Hong Kongu (”Dispute Resolution in the One Belt One Road Initiative? ”), i Lars Vihen (Lars Wiechen) iz revizorske kuće Deloitte, Rumunija (”Risk and Uncertainty in Economic Damage Calculations”).

Po okončanju radnog dela konferencije, počasni govor koji je obeležio i otvaranje XI Belgrade Open Pre-Moot takmičenja, održao je partner iz franfurtske BakerMcKenzie advokatske kancelarije, prof. dr Jorg Rise (Joerg Risse) na temu: ”What Future for International Commercial Arbitration? A SWOT Analysis”

Po završetku Konferencije za sve učesnike organizovan je svečani koktel u fakultetskom klubu El Derecho.

Održavanje konferencije pomogle su i brojne advokatske kancelarije: Moravčević, Vojnović i partneri u saradnji sa Schönherr, Karanović-Nikolić, SOG – Samardžić Oreški Grbović, BDK Advokati, Wilmer Hale, Baker McKenzie, KNOETZL, Pestalozzi, Zeiler.partners, WolfTheiss i revizorska kuća Deloitte. Rad Konferencije su podržali i NALED, Komisija UN za međunarodno privredno pravo (UNCITRAL) i Američka privredna komora u Srbiji. Organizacioni odbor Beogradske arbitražne konferencije su i ove godine činili prof. dr Mirko Vasiljević, prof. dr Vladimir Pavić, doc. dr Milena Đorđević, doc. dr Marko Jovanović i asist. Uroš Živković.