Održana rasprava o Nacrtu Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu na Opštem seminaru

U okviru Opšteg seminara, dana 20. marta 2019. godine, u Konferencijskoj sali, održana je Rasprava o Nacrtu Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu. Učesnici su bili: Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde, dr Dragan Demirović, pomoćnik ministra u Ministarstvu finansija, Miroslav Đinović, direktor Centra za velike poreske obveznike Poreske uprave, kao i nastavnici sa našeg fakulteta, redovni profesor dr Dejan Popović i docent dr Svetislav V. Kostić. Upravnik Opšteg seminara, docent dr Miloš Zdravković bio je moderator. Miroslav Đinović je ukratko predstavio osnovna načela Nacrta Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu i istakao da je cilj Radne grupe bio da budući Zakon bude jasan i na taj način lak za primenu. Prof. dr Dejan Popović i doc. dr Svetislav Kostić su istakli da pozdravljaju donošenje ovakvog zakona, ali su ukazali na nedostatke teksta Nacrta i upozorili na negativne efekte koje bi njegova primena u neizmenjenom obliku donela u budućnosti. Upozoreno je na neadekvatnost postojećeg sistema prikupljanja podataka koji bi bili neophodni za primenu Zakona, na teškoće identifikovanja imovine poreskih obveznika koja se nalazi u inostranstvu, na problematičnu raspodelu tereta dokazivanja u postupku, na elemente neustavnosti Zakona, nedovoljan nivo zaštite podataka poreskih obveznika koji Zakon garantuje itd.

Domaćini Opšteg seminara i publika izrazili su zahvalnost predstavnicima državnih organa koji su pokazali spremnost da diskutuju o Nacrtu Zakona i njegovim eventualnim poboljšanjima sa predstavnicima akademske zajednice i stručne javnosti. Posećenost je bila velika, te su se, osim studenata, u publici našli i predstavnici stručne javnosti – renomiranih advokatskih kancelarija, revizorskih kuća, banaka, kao i profesori i saradnici sa našeg i drugih fakulteta. Nakon izlaganja učesnika, razvila se vrlo živa diskusija o temi izlaganja od strane slušalaca Opšteg seminara. Generalni zaključak bio je da je otklanjanje uočenih nedostataka Nacrta nužno, kako bi primena Zakona zaživela u potpunosti, tim pre što su slični instrumenti koje je naše zakonodavstvo predviđalo u prošlosti ostali „mrtvo slovo na papiru“.