Правни факултет школује најбоље говорнике на светy

Тим студената Правног факултета Универзитета у Београду је, после одличних наступа на припремним турнирима у Милану (друго место), Минхену и Београду, на двадесет шестом такмичењу студената права из области арбитраже и међународног привредног права – Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, које је одржано у периоду од 12. до 18. априла у Бечу постигао још један велики успех пласманом у финалне рунде усменог дела такмичења у конкуренцији од преко 370 факултета из више од 85 земаља света, а наши студенти Давид Вучинић и Стефан Станимировић награђени су као једни од најбољих говорника.

Стефан Станимировић је за своје правничке вештине добио похвалну награду (Honorable Mention) коју је ове године добило свега 3% учесника, а Давид Вучинић је освојио високо друго место (Martin Domke Award – Best Individual Oralists) у конкуренцији 2500 учесника чиме је остварен највећи успех београдског тима у овом сегменту такмичења за 17 година учешћа. Давид Вучинић, прошлогодишњи победник на традиционалном такмичењу у беседништву које организује наш факултет, овим успехом је показао да влада врхунским говорничким способностима не само на матерњем језику, већ да му у вештинама правничког говора на енглеском језику могу позавидети хиљаде студената права из целог света.

Београдски Vis Moot тим је ове године чинило осморо студента четврте године и мастер студија: Теодора Вујошевић, Мила Ђорђевић, Уна Драганић, Љубиша Вулић, Матија Савовић, Стефан Петровић, Стефан Станимировић и Давид Вучинић, док је у писаној фази такмичења учествовала и студенткиња Јелисавета Бољановић. Тим је за такмичење припремала, као и претходних 16 година, доц. др Милена Ђорђевић, управница Центра за правне вештине, уз несебичну помоћ и залагање асистента Уроша Живковића и студенткиња докторских и мастер студија нашег факултета Андрее Николић, Милице Арсић, Саре Стојковић и Иване Бараћ, и уз свесрдну помоћ бивших учесника на овом такмичењу, сада адвоката у реномираним београдским адвокатским канцеларијама.

Такмичење Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot састоји се у решавању једног задатог случаја из области арбитражног права и права међународне продаје робе. У првом, писаном делу такмичења, тимови састављају поднеске у име тужиоца и туженог, док у другој, усменој фази такмичења, симулирају поступак пред међународном трговинском арбитражом износећи аргументе пред трочлано арбитражно веће. На усменом делу такмичења у прва четири дана сваки тим има четири наступа, од чега два у улози тужиоца, а два у улози туженог. На сваком сусрету сваки од три арбитара оцењује оба говорника једног тима и тако се, на основу 24 добијене оцене, на крају четвртог дана прави ранг листа квалификационе фазе усменог дела такмичења. Најбоља 64 тима се тада деле у 32 пара и прелазе у финалне рунде, које се даље одвијају по систему елиминације. Пласман у финалне рунде се сам по себи сматра великим успехом, имајући у виду да на такмичењу учествује преко 370 универзитета. Отуда се 64 финалиста за овај успех и награђују Honorable Mention наградом, коју је и ове године понео Правни факултет Универзитета у Београду захваљујући сјајним усменим наступима Давида Вучинића, Стефана Станимировића, Уне Драганић, Теодоре Вујошевић и Стефана Петровића.

Теме које је овогодишње такмичење разматрало тицале су се надлежности арбитражног трибунала за адаптацију уговора, допуштености доказа прибављених незаконитим радњама према хонгконшким арбитражним правилима, као и последица  промењених околности на уговор о међународној продаји робе у складу са одредбама УН конвенције о уговорима о међународној продаји робе и UNIDROIT Начелима за међународне трговинске уговоре.

По доласку у Беч наши студенти су учествовали и на два припремна такмичења, Pitt Consortium Practice Rounds које се одиграло у кацнеларијама CHSH Law Firm и Vavrovsky Heine Marth’s Vis Pre-Moot у истоименој адвокатској канцеларији, где је београдски тим остварио запажене резултате. Поред ових канцеларија, наши студенти су имали прилике и да посете зграду Врховног суда Аустрије на пријему који је за такмичаре организовала адвокатска канцеларија CMS international law firm, један од спонзора београдског тима.

У квалификационој фази такмичења наши студенти су се сусрели са тимовима из Немачке (University of Marburg), САД (University of California, Berkeley), Саудијске Арабије (Dar Al-Hekma University) и Ирске (University of Doublin), остварили веома запажене наступе, врсно познавање релевантне правне материје и изванредне адвокатске вештине. Одлични наступи тима Правног факултета у ова четири дана обезбедили су им пласман у елиминационе рунде у којима су се нашла 64 најбоља тима од преко 370 универзитета, што је до сада рекордан број учесника на такмичењу у Бечу. Још бољи пласман београдског тима на овом такмичењу спречили су студенти Манхајма, који су од наших студената, према мишљењу арбитражног већа, “за длаку“ били бољи у елиминационим рундама. Победник усмених рунди овогодишњег такмичења био је Правни факултет Penn State Универзитета из САД.

По броју освојених награда током 17 година учешћа на овом такмичењу, као и по континуитету пласмана у финалне рунде такмичења, Правни факултет Универзитета у Београду се и даље налази у десет најбољих факултета света.

Правни факултет Универзитета у Београду и овом приликом жели да изрази посебну захвалност свим институцијама и појединцима који су својим великодушним донацијама подржали одлазак наших студената на припремна такмичења и финални турнир у Бечу, јер је за сваки успех осим напорног рада потребна и материјална подршка.  Истовремено Правни факултет жели да захвали и свим професорима, адвокатима и бившим члановима београдског тима који су током тромесечних припрема за усмене рунде овог такмичења одвојили време да саслушају аргументе наших студената и својим коментарима и сугестијама допринесу високом нивоу правне аргументације коју је Београдски тим презентовао у Бечу.

Овогодишњи тим донатора тима студената Правног факултета чине компаније Енергопројект, Deloitte Србија и Банка Интеза, Адвокатска комора Београда,  као и адвокатске канцеларије: Моравчевић Војновић и партнери у сарадњи са Schoenherr, Карановић & партнери, СОГ – Самарџић Орешки Грбовић, CMS Београд, Harrison solicitors, БДК Адвокати, Wolf Theiss, НКО Partners, MИМ, Гецић law, Јоксовић Стојановић и партнери, Станковић и партнери, Томић Синђелић Гроза, Доклестић Репић Гајин, Блечић & партнери, Тодоровић, Андрић, Милошевић, адвокати Срђан Ђорђевић, Владимир Хрле, Александар Тодоровић и Миодраг Јевтић, и извршитељ Марко Вукићевић.

Више фотографија можете погледати у галерији овде

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 74 Јул/ Децембар 2023

Архиве