Predavanje „Nomos georgikos iz ugla jednog filologa“ održano u klubu Forvm Romanvm

10. maja 2019. godine na Forumu je doc. dr Il Akad sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stručnjak za klasični i naročito vizantijski grčki jezik, održao predavanje „Nomos georgikos iz ugla jednog filologa“. Ispričao nam je o odnosu Romeja prema jeziku uopšte, o mnogobrojnim rukopisima ovog značajnog zakona i poteškoćama u njegovom datiranju, ali fokus predavanja je bio na tome zašto je Zemljoradnički zakon tako važno štivo za filologe. Naime, u njemu postoji veliki broj reči koje se ne pojavljuju skoro nigde ili čak nigde drugde u bogatom fondu sačuvanih romejskih tekstova. Mada je ponekad reč i o prepisivačkim greškama, u većini slučajeva se radi o retkim rečima ili oblicima, što samo otvara još veći broj pitanja o poreklu ovog zakona. U publici je bilo i pravnika i filologa, pa se povela diskusija, između ostalog, o značaju saradnje za obe discipline.