Predstavljena knjiga „Pravo Svetske trgovinske organizacije“ (M. Đorđević i M. Jovanović)

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu je 2. decembra 2019. godine predstavljena knjiga „Pravo Svetske trgovinske organizacije – Odabrane teme u svetlu prakse Tela za rešavanje sporova“, čiji su autori docenti našeg Fakulteta dr Milena Đorđević i dr Marko Jovanović. Knjiga je sastavljena od članaka koje su tokom prethodnih više od pet godina dr Đorđević i dr Jovanović, koautorski ili individualno, objavljivali u vodećim domaćim časopisima i zbornicima radova. Ti članci obuhvataju širok krug tema iz oblasti prava Svetske trgovinske organizacije (pravila pristupanja i ustrojstva STO, režim carinskih i necarinskih ograničenja slobode kretanja robe, pravila o sprečavanju nepoštenih praksi u međunarodnoj trgovini, dozvoljena ograničenja slobode kretanja robe, itd.), a zajednički imenitelj im je usredređenost autora da svaku od izabranih tema predstave iz ugla prakse Tela za rešavanje sporova. Autori su takvim pristupom želeli da skrenu posebnu pažnju na praktičan značaj izučavanih pitanja.

Objavljivanje knjige finansijski je pomogla švajcarska organizacija Ideas, koja se bavi pružanjem podrške državama-kandidatima za članstvo u STO, što je status u kome se trenutno nalazi i naša zemlja. Pravni fakultet i Centar Ideas su inače u maju 2016. godine potpisali Memorandum o razumevanju, kojim je stvoren pravni okvir za raznovrsnu i veoma dinamičnu saradnju našeg Fakulteta i švajcarskih partnera. U okviru te saradnje nabavljen je značajan broj najnovijih monografija iz oblasti prava STO za fakultetsku Biblioteku, naši nastavnici su dobili priliku da učestvuju na prestižnim svetskim konferencijama iz ove oblasti, naši studenti su učestvovali na takmičenju iz prava STO početkom 2019. godine, a objavljivanje knjige dr Đorđević i dr Jovanovića je predstavljalo završnu aktivnost ove izuzetno plodne i uspešne troipogodišnje saradnje.Na veoma dobro posećenom predstavljanju knjige govorili su gđa Olivera Jocić, v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, g. Lazar Ristić, programski koordinator u beogradskoj kancelariji Državnog sekretarijata za privredna pitanja Švajcarske (SECO), gđa Iva Drobnjak, viši savetnik u Centru Ideas i menadžer projekta za pristupanje STO, kao i recenzenti knjige – prof. dr Predrag Cvetković, prof. dr Dušan Popović i prof. dr Vuk Radović koji je, u svojstvu upravnika fakultetskog Centra za izdavaštvo, bio i moderator skupa. Na kraju predstavljanja prisutima su se obratili i autori, koji su zahvalili svima koji su ih do sada podržavali u istraživanju prava STO i najavili da će i u budućnosti nastaviti da se bave temama iz ove oblasti i podstiču njihovo izučavanje na našem Fakultetu.

SLIKE SU OVDE DOSTUPNE