Održano XXVIII poresko veče – Oporezivanje i rodna ravnopravnost

Srpsko fiskalno društvo i Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu su 13. decembra 2019. godine održali XXVIII poresko veče (Seminar iz Poreskog prava) koje je bilo posvećeno temi oporezivanje i rodna ravnopravnost. Pored pravnih i etičkih (vrednosnih) aspekata, rodna ravnopravnost se može posmatrati i kao važan preduslov za održivi razvoj jednog društva. Cilj XXVIII Poreske večeri je bio da omogući sagledavanje širine problema rodne neravnopravnosti u našem društvu, kao i prepoznavanje polazne osnove na koji način (i) poreska politika može uticati na njegovo rešavanje. Ona je održana istovremeno sa prvim sastankom kojim je, takođe na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, započet rad na stvaranju zajedničkog programa mastera prava i roda većeg broja evropskih univerziteta (LAWGEM) i predstavlja prvi doprinos poreske komponente tom procesu. Na samom otvaranju učesnike je pozdravila prof. dr Dragica Vujadinović, koja je i idejni tvorac zajedničkog master programa prava i roda, dok su naši predavači na XXVIII Poreskoj večeri bili:

• Prof. dr Ivana Krstić, redovna profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu,
  • Prof. dr Ljubinka Kovačević, vanredna profesorka Pravnog fakulteta Univerzitetau Beogradu,
  • Prof. Dr Jelena Žarković, vanredna profesorka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu,
  • Sanja Nikolin, ekspertkinja za rodno odgovorno budžetiranje i aktivistkinja Ženske platforme za razvoj Srbije,
  • Doc. dr Svetislav V. Kostić, docent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu