Forvm Romanvm: dr Džordž Samjueli održao predavanje „NATO, ICTY and Serbia“

Poslednje predavanje u klubu Forvm Romanvm u 2019. godini održao je 20. decembra dr Džordž Samjueli (George Szamuely), saradnik Instituta za globalnu politiku (Global Policy Institute) iz Londona, politički analitičar i kolumnista – a za našu zemlju, ipak, najpoznatiji i najznačajniji kao autor knjige „Bombs for Peace: NATO’s Humanitarian War on Yugoslavia“. Već na samom početku predavanja dr Samjueli je naglasio da je rat u Jugoslaviji – rat Zapada protiv nje – počeo 1991. godine, a da, po njegovom mišljenju, traje i dan danas. Predavanje se bavilo intervencijom zapadnih sila u sukob u Jugoslaviji (primarno radom Badinterove komisije), koje je naš gost okarakterisao kao grabljenje idealne prilike da se razruši jaka država na Balkanu koja je često predstavljala smetnju njihovim geopolitičkim planovima. Zatim se dr Samjueli fokusirao na rad Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (‘Haškog tribunala’), podvlačeći u kojoj meri je njegovo funkcionisanje bilo u suprotnosti sa kako pravilima, tako i dotadašnjom praksom Ujedinjenih nacija, i pokazujući na brojnim primerima kako su sud i tužilaštvo bili udruženi u poduhvatu da srpsku stranu po svaku cenu prikažu kao zločince i uzročnike sukoba. Kao jednu prepoznatljivu nit koja se provlači kroz sve faze zapadne intervencije na tlu (bivše) Jugoslavije istakao je neprincipijelnost i nekonzistentnost u primeni pravnih načela i normi – ono što je isticano kao opšte pravilo u jednom slučaju, prenebregavano je onda kada zapadnim silama nije odgovaralo. (Primera radi, nepovredivost granica jugoslovenskih republika isticana je kao nepremostiva prepreka za pripajanje Srbiji delova Hrvatske ili Bosne i Hercegovine naseljenih srpskim stanovništvom, ali je potpuno ignorisana u slučaju jednostranog otcepljenja Kosova.) Predavanje je izazvalo dugu i živu diskusiju, u kojoj je prominentnu ulogu igrao i prof. dr Branko Rakić, nekadašnji pravni savetnik Slobodana Miloševića, koji je podelio sa prisutnima neke slabije poznate činjenice o radu Tribunala, ali i o istorijskoj dimenziji evropske i naročito balkanske politike zapadnih sila.

Više fotografija možete videti ovde