Forvm Romanvm: prof. dr Dejan Ječmenica održao predavanje “ Srpski srednjovekovni pečati“

U petak, 14. maja 2021. godine, na Forumu je gostovao prof. dr Dejan Ječmenica sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, sa predavanjem na temu „Srpski srednjovekovni pečati“. U uvodu osvrnuo se na funkciju pečata i termine za njih koji su se koristili u srednjem veku i izneo uobičajenu klasifikaciju pečata po materijalu, načinu pečaćenja, te broju i sadržini predstava na njima. Glavni deo predavanja predstavljao je prikaz i analizu većeg broja sačuvanih pečata sa prostora srednjovekovnih srpskih država, od pečata kneza Strojimira iz druge polovine IX veka, preko mnogih pečata vladara iz dinastije Nemanjića, pa do pečata srpskog despota Stefana Lazarevića i bosanskog kralja Stefana Ostojića sa početka XV veka. Skretanjem pažnje na mnoga obeležja, od materijala, preko simbolike u prikazima do zanimljivih detalja u natpisima na pečatima, pokazao je veliki značaj sfragistike za proučavanje istorije (pa i pravne istorije) srednjovekovnih srpskih zemalja. Posle predavanja razvila se i duga i zanimljiva diskusija.