Forvm Romanvm: prof. dr Kaliopi Papakonstantinu održala predavanje „Demosthenes against Meidias“

Poslednje forumsko predavanje u letnjem semestru, na temu „Demosthenes against Meidias“, održala je 21. maja 2021. godine prof. dr Kaliopi Papakonstantinu (Καλλιόπη Παπακωνσταντίνου) sa Pravnog fakulteta Aristotelovog univerziteta u Solunu. Pošto je kratko predstavila pozadinu i učesnike ovog poznatog slučaja, prof. Papakonstantinu je po fazama prikazala razvoj zbivanja u slučaju, objašnjavajući usput sve relevantne pravne pojmove i procedure. Tako smo pored samog toka sukoba između Demostena i Midije saznali i nešto o liturgijama u atinskom pravu, toku procedure probole, razlikama u postupanju skupštine (eklesije) i velikog porotnog suda (helieje), značaju i funkciji velikih festivala u Atini… Postavilo se i pitanje da li je ovaj poznati govor ikada zapravo izgovoren u sudnici, ili je Demosten za veliku materijalnu naknadu pristao da ne podiže tužbu. I u diskusiji su otvorena razna zanimljiva pitanja, poput pojma hibrisa, ili samoodbrane kao osnova isključenja protivpravnosti u starom atinskom pravu.