Održana tribina „140 godina diplomatskih i trgovinskih odnosa Srbije i SAD“

U četvrtak, 14. oktobra 2021. godine Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu obeležio je 140 godina diplomatskih i trgovinskih odnosa Srbije sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ovom prilikom počasni gosti su bili prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, g. Branko Ružić, i američki ambasador, Njegova ekselencija g. Entoni F. Godfri. Prisutnima se prvo obratio dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Zoran Mirković, a potom i ministar i ambasador, koji su u svojim uvodnim izlaganjima isticali istoriju partnerstva i značaj saradnje između Srbije i SAD.

Potom su reč dobili prof. dr Bojan Milisavljević, doc. dr Dušan Rakitić i prof. dr Marko Jovanović, a između njihovih izlaganja, Luka Milošević i Minja Mucić, studenti četvrte godine i saradnici ambasadorke Ljiljane Nikšić, čitali su odlomke iz Trgovinskog sporazuma, kao i iz kraljeve uvodne besede i same diskusije u Narodnoj skupštini Srbije 1882. povodom potpisivanja Trgovinskog ugovora i Konzularne konvencije. Prof. dr Milisavljević govorio je o ranoj fazi odnosa između dve države, potpisivanju Konzularne konvencije, odnosima posle njenog potpisivanja i njenom značaju. Doc. dr Rakitić se osvrnuo na Trgovinski sporazum između Srbije i SAD i poredio ga sa sporazumima koje je SAD u to vreme zaključila sa drugim zemljama, fokusirajući se usput i na pitanje kapitulacija i klauzule najpovlašćenije nacije. Prof. dr Jovanović je za kraj u svojem izlaganju napravio „most između prošlosti i sadašnjosti“, gde se fokusirao na sadržinu Trgovinskog sporazuma u vreme kad je donet, ali i na njegove odredbe koje i dan danas važe. Naglasio je da postoje značajne sličnosti između Trgovinskog sporazuma tada, i Opšteg sistema preferencijala sada, kao i da bi bilo veoma interesantno ispratiti kako će stvari izgledati za deset godina, pogotovo jer Srbiju čeka prijem u članstvo Svetske trgovinske organizacije (STO).

Fotografije možete pogledati ovde