Forvm Romanvm: prof. dr Svetozar Boškov održao predavanje „Razvoj grčkog ratovanja“

U petak, 6. maja, prof. dr Svetozar Boškov sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održao je predavanje „Razvoj grčkog ratovanja“. Napomenuo je kako je ova tema daleko od iscrpljene, da se u svetu obavlja sve više novih istraživanja, te kako je ratovanje duboko skopčano sa društvenim životom i državnim uređenjem grčkih polisa. Istakao je bogatstvo izvora različitih žanrova kod grčkih pisaca koji govore o ratovanju, konkretnim bitkama, te ponašanju ratnika. Dok su se u ranoj Grčkoj (oko 1200. p.n.e.), bitke su se najverovatnije svodile na sukobe malog broja elitnih ratnika, naoružanih kopljima, koji su se borili za sopstvenu čast i prestiž, mada u službi zajednice, u klasičnom periodu sukobi postaju masovniji. Prikazao nam je uobičajeno naoružanje i vojnu opremu grčkih vojnika, te govorio o njihovim taktikama i formaciji falange (od izvorne do makedonske), ilustrovavši to primerima sa nekih sačuvanih grčkih vaza. Naravno, analizirana je i poznata bitka kod Termopila. Obratio je pažnju i na ulogu državnih organa, naročito vladara (vanaksa/bazileusa) u vođenju ratova, sa akcentom na državnom uređenju Sparte, te na pravila ratovanja koja su važila u tom periodu. U diskusiji posle predavanja otvorene su razne teme, od poređenja Sparte i Crne Gore, te nekadašnjih ratnika sa današnjim specijalcima, preko toga da li su žene u Sparti ratovale i koliko su uverljive bitke u filmovima sa starogrčkom tematikom.