Forvm Romanvm: obeležena 50-godišnjica smrti profesora Sergija Troickog (1878-1972)

U petak, 25. novembra 2022. godine, na Forumu je održana tribina „50 godina od smrti prof. dr Sergija Troickog (1878-1972)“. Govornici su bili naš dekan, prof. dr Zoran Mirković, prof. dr Vladislav Puzović sa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i prof. dr Dalibor Đukić, naš profesor Crkvenog prava. Imali smo i naročito zadovoljstvo što nam se uvodnim rečima obratio prof. emeritus Sima Avramović – uživo, a ne preko video-veze iz Rima – i istakao veliki značaj profesora iz ruske emigracije za razvoj Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu u međuratnom periodu, kao i nauke i kulture u Jugoslaviji uopšte. Govornici su zatim govorili o životu i delu profesora Sergija Viktoroviča Troickog: njegovom obrazovanju, emigraciji u Jugoslaviju, položajima koje je zauzimao u Rusiji i Jugoslaviji, te glavnim oblastima njegovog naučnog istraživanja. Bilo je reči o njegovom bavljenju aktuelnim crkvenopravnim pitanjima njegovog vremena, pre svega odnosom Vaseljenske patrijaršije prema Ruskoj pravoslavnoj crkvi (i problematičnim tendencijama koje su se tada pojavljivale), te o radu na izdavanju srednjovekovnih srpskih izvora, sa fokusom na rad kojim je dao temeljne smernice za buduće izdavanje Zakonopravila Svetog Save, i, naravno, o značajnom i kritički pisanom udžbeniku Crkvenog prava, koji je objavljen tek posthumno. Prof. Đukić završio je tribinu rečima Blagote Gardaševića: „Napuštajući ovaj zemaljski svet prof. Troicki može biti spokojan da je ispunio svoj dug prema obe otadžbine – Rusiji i Srbiji, i prema obe crkve – Ruskoj i Srpskoj, a naročito prema crkvenopravnoj nauci.“