Održana tribina „Bugarski ratni zločini u okupiranoj Srbiji (1915–1918)“

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 31. januara 2023. godine održana je tribina na temu „Bugarski ratni zločini u okupiranoj Srbiji (1915–1918)“. Tribinu je organizovao Muzej žrtava genocida u saradnji sa Ministarstvom kulture, Fondacijom Muzeja žrtava genocida i Pravnim fakultetom Univerziteta u Beogradu, kao završni događaj koji je pratio izložbu „Zločini nad civilnim stanovništvom u Srbiji pod bugarskom okupacijom (1915–1918)“. Na tribini su, nakon pozdravne reči prodekana za naučni i stručni rad, doc. dr Nine Kršljanin, govorili gospodin Dejan Ristić, istoričar i direktor Muzeja žrtava genocida, zatim istoričar dr Milovan Pizari, autor izložbe, kao i profesor dr Aleksandar Gajić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Nakon uvodnih izlaganja govornika u kojima su se oni, svako iz svog profesionalnog ugla, dotakli pitanja ratnih zločina bugarskog okupatora na tlu Kraljevine Srbije tokom Prvog svetskog rata, razvila se veoma živa i sadržajna diskusija, uz veliki broj pitanja i komentara publike. Opšti zaključak skupa bio je da se ovom temom, koja je do sada bila nepravedno zapostavljena, treba sve biše baviti u budućnosti i to pre svega radi skretanja pažnje na veoma teške i masovne, ali istovremeno i nekažnjene zločine, kako se oni nikada i nigde više ne bi ponovili.

Galeriju slika sa tribine možete videti ovde.