Prof. dr Valentina Cvetković-Đorđević održala predavanje na Pravnom fakultetu Univerzita La Sapienza  u Rimu

Srbija je svoj Građanski zakonik – Zakonik građanski za Knjažestvo srbsko iz 1844. godine dobila među prvima u Evropi (nakon Francuskog, Austrijskog i Holandskog građanskog zakonika). Njegovim donošenjem Srbija se svrstala u porodicu evropsko-kontinentalnog prava koja se razvila na temelju rimskog prava. Donošenjem kodifikacije Srbija doživljava „drugi talas“ uticaja rimskog prava, budući da je prvi doživela još u srednjem veku. S obzirom na to da Zakonik sve do nedavno nije bio preveden ni na jedan strani jezik (u okviru dela monografskog karaktera može se naći njegov prevod na engleski jezik), inostrana stručna i naučna javnost sa velikim interesovanjem dočekuje svaki rad ili predavanje s njim u vezi. Tako je bilo i na Sretenje – 15. februara 2023. godine, kada je prof. dr Valentina Cvetković-Đorđević po pozivu održala predavanje pod nazivom Le basi romanistiche del Codice civile serbo fra tradizione e modernità – „Rimsko-pravni osnovi srpskog Građanskog zakonika između tradicije i modernosti“ na Pravnom fakultetu Univerziteta La Sapienza  u Rimu. Uvodnu reč održao je dekan Pravnog fakulteta prof. dr Oliviero Diliberto, a rad pod istim nazivom objavljen je u ovogodišnjem broju prestižnog časopisa Roma e America. Diritto Romano Comune.