Forvm Romanvm: представљен пројекат Византолошког института САНУ „Од варвара до хришћана и Ромеја“

У петак, 24. марта 2023. године, у клубу Forvm Romanvm др Бојана Павловић, научни сарадник Византолошког института САНУ, одржала је представљање актуелног пројекта овог института, финансираног од стране Фонда за науку Републике Србије, „Од варвара до хришћана и Ромеја: Процес византинизације на централном Балкану (крај 10. – средина 13. века)“. Пројекат је у току од јануара 2022. до јануара 2025. године, под руководством др Бојане Крсмановић. Кључно питање истраживања је, испрва, христијанизација „варвара“, како су Ромеји доживљавали становнике Балканског полуострва, али и управо питање да ли су неки од варвара који су примили хришћанство затим постали Ромеји, то јест поданици царства. Кроз мултидисциплинарни приступ, чланови пројекта ће истраживати локални став према овом процесу, тј. да ли су припадници локалне елите били носиоци процеса византинизације или су јој, напротив, пружали отпор. Један од посебних фокуса пројекта је и Охридска архиепископија као један од главних носилаца процеса византинизације, свакако од периода Самуилове државе. Полазна поставка је да је интензитет византинизације варирао, и по томе је направљена подела на четири периода. Излагање је садржало кратак хронолошки преглед периода који пројекат обухвата, са фокусом на преломним тренуцима, те циљеве истраживања – опис процеса византинизације, објашњење механизама њеног спровођења, одговор локалних заједница и њихову интеракцију са ромејским властима, те идентификацију кључних фактора и далекосежних историјских последица овог процеса.