Forvm Romanvm: predstavljen projekat Vizantološkog instituta SANU „Od varvara do hrišćana i Romeja“

U petak, 24. marta 2023. godine, u klubu Forvm Romanvm dr Bojana Pavlović, naučni saradnik Vizantološkog instituta SANU, održala je predstavljanje aktuelnog projekta ovog instituta, finansiranog od strane Fonda za nauku Republike Srbije, „Od varvara do hrišćana i Romeja: Proces vizantinizacije na centralnom Balkanu (kraj 10. – sredina 13. veka)“. Projekat je u toku od januara 2022. do januara 2025. godine, pod rukovodstvom dr Bojane Krsmanović. Ključno pitanje istraživanja je, isprva, hristijanizacija „varvara“, kako su Romeji doživljavali stanovnike Balkanskog poluostrva, ali i upravo pitanje da li su neki od varvara koji su primili hrišćanstvo zatim postali Romeji, to jest podanici carstva. Kroz multidisciplinarni pristup, članovi projekta će istraživati lokalni stav prema ovom procesu, tj. da li su pripadnici lokalne elite bili nosioci procesa vizantinizacije ili su joj, naprotiv, pružali otpor. Jedan od posebnih fokusa projekta je i Ohridska arhiepiskopija kao jedan od glavnih nosilaca procesa vizantinizacije, svakako od perioda Samuilove države. Polazna postavka je da je intenzitet vizantinizacije varirao, i po tome je napravljena podela na četiri perioda. Izlaganje je sadržalo kratak hronološki pregled perioda koji projekat obuhvata, sa fokusom na prelomnim trenucima, te ciljeve istraživanja – opis procesa vizantinizacije, objašnjenje mehanizama njenog sprovođenja, odgovor lokalnih zajednica i njihovu interakciju sa romejskim vlastima, te identifikaciju ključnih faktora i dalekosežnih istorijskih posledica ovog procesa.