Forvm Romanvm: prof. dr Žarko Petković održao predavanje o suđenju hrišćanima u vreme cara Trajana

U petak, 12. maja, prof. dr Žarko Petković sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu održao je predavanje „Suđenje bitinijskim hrišćanima u vreme cara Trajana: neka zapažanja uz Plin. Ep. 10.96“. Posle kraćeg uvoda o periodu o kojem će biti reči i etničkim i verskim osobenostima teritorije Bitinije, te o Plinijevim pismima, profesor se fokusirao na desetu knjigu, koja sadrži njegovu prepisku sa carem Trajanom, te pismo gde se Plinije kao upravnik provincije konsultuje sa carem u pogledu načina istraživanja hrišćana. Profesor je istakao da su pagani mrzeli hrišćane jer je njihovo ponašanje rušilo pax deorum, mir između bogova i ljudi u koji su verovali, usled čega i nepoštovanja kulta je moglo doći do brojnih katastrofa. Doživljavali su ih kao apostate od sopstvene prirodne vere, što je shvatano i kao politički manifest, znak neposlušnosti prema državi. Ulogu su igrali i drugi faktori, poput traženja mučeničke smrti ili proglašavanja paganskih bogova za demone – te otud i poznata Tertulijanova izjava da pagani veruju da su hrišćani uzrok svih zala koja se dese. Kao pravni osnov progona uzimano je odbijanje prinošenja žrtava ili odricanja od Hristovog imena kao odbijanje naloga rimskog magistrata – čime se krivica, zapravo, pojavljivala tokom samog postupka, zbog kakvih god zlodela da su izvorno bili optuženi. Optuženi koji ne bi apostazirali osuđivani su na smrt, iako nije bilo zakona protiv hrišćana, te su im često uskraćivana i prava koja su pripadala rimskim građanima. Prateći tekst pisma 10.96 i Trajanovog odgovora 10.97, profesor Petković pokazao je tok postupka protiv hrišćana, te izne opservaciju da je rimsko krivično pravo, za razliku od građanskog, bilo mnogo manje egzaktno definisano, a više pod uticajem političkih i socijalnih faktora, te je mnogo zavisilo od ličnih stavova sudija, odnosno upravnika provincija.