Посета наших студената Државном архиву Србије

Студенти прве године Правног факултета Универзитета у Београду са студијске групе за Српску правну историју, под руководством доц. др Нине Кршљанин, посетили су 24. маја 2023. године Државни архив Србије. Студенте су примили архивисти-историчари Ана Кос Вујовић и Дарко Пачавра, који су им одржали предавање о историјату и начину рада Државног архива Србије, као и архивском раду уопште. Наши домаћини припремили су за студенте бројне оригинале докумената и списа који се чувају у овој институцији релевантних за правну историју Србије, међу којима су били Уставни акт из 1808. године, закони о оснивању Врховног, Апелационог, као и окружних судова, документа која сведоче о настанку Грађанског законика у Кнежевини Србији 1844. године, Криминални (казнителни) законик за Књажество Србију из 1860, Закон о Народној скупштини из 1861, Закон о Државној архиви Краљевине Србије из 1898, Закон о Универзитету из 1905. године, те рукописне белешке за предавања наших чувених професора Милована Ђ. Миловановића (1863-1912) и Живојина М. Перића (1868-1953). Имали су прилику и да виде изложбу „Краљевина Србија и Јапанˮ, посвећену 140-годишњици дипломатских односа наше две земље, као и да разгледају бројне занимљиве публикације Државног архива Србије. Круна обиласка и нарочита част била је кратка посета депоу Архива, где су студенти могли да виде у каквим условима се чува и како се складишти архивска грађа, те да виде један изузетно вредан документ – оригинал Устава Кнежевине Србије из 1835. године, који је део Збирке раритета Државног архива Србије.