Poseta naših studenata Državnom arhivu Srbije

Studenti prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu sa studijske grupe za Srpsku pravnu istoriju, pod rukovodstvom doc. dr Nine Kršljanin, posetili su 24. maja 2023. godine Državni arhiv Srbije. Studente su primili arhivisti-istoričari Ana Kos Vujović i Darko Pačavra, koji su im održali predavanje o istorijatu i načinu rada Državnog arhiva Srbije, kao i arhivskom radu uopšte. Naši domaćini pripremili su za studente brojne originale dokumenata i spisa koji se čuvaju u ovoj instituciji relevantnih za pravnu istoriju Srbije, među kojima su bili Ustavni akt iz 1808. godine, zakoni o osnivanju Vrhovnog, Apelacionog, kao i okružnih sudova, dokumenta koja svedoče o nastanku Građanskog zakonika u Kneževini Srbiji 1844. godine, Kriminalni (kaznitelni) zakonik za Knjažestvo Srbiju iz 1860, Zakon o Narodnoj skupštini iz 1861, Zakon o Državnoj arhivi Kraljevine Srbije iz 1898, Zakon o Univerzitetu iz 1905. godine, te rukopisne beleške za predavanja naših čuvenih profesora Milovana Đ. Milovanovića (1863-1912) i Živojina M. Perića (1868-1953). Imali su priliku i da vide izložbu „Kraljevina Srbija i Japanˮ, posvećenu 140-godišnjici diplomatskih odnosa naše dve zemlje, kao i da razgledaju brojne zanimljive publikacije Državnog arhiva Srbije. Kruna obilaska i naročita čast bila je kratka poseta depou Arhiva, gde su studenti mogli da vide u kakvim uslovima se čuva i kako se skladišti arhivska građa, te da vide jedan izuzetno vredan dokument – original Ustava Kneževine Srbije iz 1835. godine, koji je deo Zbirke rariteta Državnog arhiva Srbije.