Učešće na skupu o ženama u pravnoistorijskoj nauci

Naše nastavnice, prof. dr Valentina Cvetković Đorđević i doc. dr Nina Kršljanin, učestvovale su 1. septembra 2023. godine u onlajn formatu na simpozijumu „Celebrating Women in Legal History: The Lives and Legacies of Early Women Legal Historians“. Simpozijum su organizovali Pravni fakultet Univerziteta u Liverpulu i udruženje Selden’s Sister, uz podršku britanskog Udruženja pravnih naučnika (Ѕociety of legal scholars), i bio je posvećen doprinosu žena-naučnica istraživanjima u svima oblastima pravne istorije; učesnici su pretežno bili iz Ujedinjenog kraljevstva, ali i iz drugih zemalja Evrope, kao i SAD. Prof. Cvetković Đorđević i doc. Kršljanin izlagale su koaturoski rad pod naslovom „Women scholars in legal history at the University of Belgrade Faculty of Law „, gde su govorile o prvim nastavnicama pravne istorije posle Drugog svetskog rata. U fokusu izlaganja bile su prof. dr Jelena Danilović, profesorka Rimskog prava, i Ljubica Kandić, profesorka Istorije države i prava i prva žena dekan Pravnog fakulteta, ali pored nastavnica sa Katedre za pravnu istoriju, pažnju su posvetile i profesorki Smilji Avramov, čija istraživanja o genocidu u Jugoslaviji su od izuzetnog značaja za današnje pravne istoričare.