Forvm Romanvm: проф. др Зоран Мирковић одржао предавање посвећено 215 година Универзитета у Београду

У петак, 6. октобра 2023. године, прво форумско предавање у јесењем семестру одржао је наш декан и стари форумаш, проф. др Зоран Мирковић, на тему „215 година Универзитета у Београду“. Уз лепоту отварања сезоне и занимљивог предавања везаног за важан јубилеј, имали смо додатно задовољство да предавање отвори и говорника представи наш форумски Цезар, проф. емеритус Сима Аврамовић, који је у паузи од својих дипломатских обавеза кратко био у Београду. Професор Мирковић говорио нам је о развоју Универзитета у Београду, од устаничке Велике школе, преко Лицеја и поново Велике школе у Кнежевини Србији, те и Универзитета у правом смислу речи – са заступљеним свим тада важним научним дисциплинама и могућношћу додељивања титуле доктора наука – од 1905. године. Акценат је, наравно, био на развоју Правног факултета у оквиру Универзитета, те значају који су његови професори и дипломци имали за развој и јачање српске државе, права и културе у најширем смислу. Велики део предавања проф. Мирковић посветио је и турбулентном периоду после Другог светског рата, где је поделио с нама нека од најновијих сазнања до којих је дошао у истраживањима са проф. емеритусом Дејаном Поповићем, усмеренима на писање књиге о историји Факултета у периоду 1945-1971. године. Публика, у којој је било свих од бруцоша до форумаша из првих генерација, с великим интересовањем је пратила предавање, те се потом развила и жива и занимљива дискусија.