Forvm Romanvm: prof. dr Zoran Mirković održao predavanje posvećeno 215 godina Univerziteta u Beogradu

U petak, 6. oktobra 2023. godine, prvo forumsko predavanje u jesenjem semestru održao je naš dekan i stari forumaš, prof. dr Zoran Mirković, na temu „215 godina Univerziteta u Beogradu“. Uz lepotu otvaranja sezone i zanimljivog predavanja vezanog za važan jubilej, imali smo dodatno zadovoljstvo da predavanje otvori i govornika predstavi naš forumski Cezar, prof. emeritus Sima Avramović, koji je u pauzi od svojih diplomatskih obaveza kratko bio u Beogradu. Profesor Mirković govorio nam je o razvoju Univerziteta u Beogradu, od ustaničke Velike škole, preko Liceja i ponovo Velike škole u Kneževini Srbiji, te i Univerziteta u pravom smislu reči – sa zastupljenim svim tada važnim naučnim disciplinama i mogućnošću dodeljivanja titule doktora nauka – od 1905. godine. Akcenat je, naravno, bio na razvoju Pravnog fakulteta u okviru Univerziteta, te značaju koji su njegovi profesori i diplomci imali za razvoj i jačanje srpske države, prava i kulture u najširem smislu. Veliki deo predavanja prof. Mirković posvetio je i turbulentnom periodu posle Drugog svetskog rata, gde je podelio s nama neka od najnovijih saznanja do kojih je došao u istraživanjima sa prof. emeritusom Dejanom Popovićem, usmerenima na pisanje knjige o istoriji Fakulteta u periodu 1945-1971. godine. Publika, u kojoj je bilo svih od brucoša do forumaša iz prvih generacija, s velikim interesovanjem je pratila predavanje, te se potom razvila i živa i zanimljiva diskusija.