Београдска недеља филозофије права одржана је другу годину заредом, од 13. до 18. новембра 2023. године, у оквиру ALF (Advancing Cooperation on the Foundations of Law) пројекта. Ове године су конференције, састанци и догађаји одржани на Правном факултету Универзитета у Београду, у Центру за темељна правна знања, као и у просторијама Адвокатске канцеларије Моравчевић, Војновић и партнери у сарадњи са Schoenherr.
Тема овогодишње Београдске недеље филозофије права била је „Вештачка интелигенција и право“, а званично је започета 10. међународном студентском конференцијом из теорије и филозофије права под називом “Право и дигиталне технологије”, у оквиру које су студенти различитих нивоа студија обрадили сродне теме. Конференцију је уводним излагањем отворио проф. др Ђорђе Кривокапић са Факултета организационих наука Универзитета у Београду.
Други део Београдске недеље правне филозофије обухватио је три састанка Београдске групе за теорију права. Проф. др Марко Сегати са Универзитета у Ђенови одржао је 14. новембра предавање на тему „Проблем са Хартовим навикама: елементи Хјумовске концепције друштвене обавезе“, где је говорио о Хартовој критици Остина и понудио редефинисање концепта навике. 15. новембра, професор Домингос Фарињо, са Универзитета у Лисабону и виши истраживач Лисабонског истраживачког центра за јавно право, говорио је о „Регулацији вештачке интелигенције у ЕУ“ и анализирао предлог акта ЕУ о вештачкој интелигенцији кроз визуру Хохфелдове теорије. Коначно, 16. новембра, Елена Ферари, Алегра Грило и проф. др Алесио Сардо, са Универзитета у Ђенови, разговарали су о проблемима, недоумицама и могућим регулацијама контроле закупнина у Европи, представљајући своју тему „Јудикализација контроле ренте у Европи”.
Следећи догађај у оквиру Београдске недеље филозофије права била је конференција „Библиотеке и вештачка интелигенција“, одржана 17. новембра 2023. године на Правном факултету Универзитета у Београду. Конференцијом су модерирали Вања Ерор, управница Библиотеке Правног факултета Универзитета у Београду, Бранка Драгосавац, заменица управнице, као и проф. др Бојан Спаић са Правног факултета Универзитета у Београду. Први говорник на конференцији био је Александар Линц, из Data Science Srbija, а затим др Новак Вујичић са Правног факултета Универзитета у Београду, који је представио тему „Ауторско право и библиотеке“. У наставку трибине излагали су Дејана Каваја и Адам Софронијевић из Универзитетске библиотеке Светозар Марковић, Милица Шевкушић са Института технолошких наука Српске академије наука и уметности, Небојша Крстић из Неолибриса, Биљана Косановић и Владимир Оташевић из Рачунарског центра универзитета у Београду.
Завршна дводневна конференција „Вештачка ителигенција и право” Београдске недеље филозофије права састојала се из два дела. Први део конференције под називом „Вештачка интелигенција у правној пракси“ одржан је 17. новембра 2023. године, а организован је у сарадњи са Адвокатском канцеларијом Моравчевић Војновић и партнери у сарадњи са Schoenherr. Конференција је одржана у просторијама адвокатске канцеларије, са уводним излагањем проф. Буркхарда Шафера са Правног факултета у Единбургу, на тему „Вештачка интелигенција и будућност правне професије“. Следећи панели којим су модерирали проф. др Бојан Спаић и проф. др Миодраг Јовановић расправљали су о практичним импликацијама вештачке интелигенције у правној професији. Експерти и правници практичари бавили су се употребом и злоупотребом вештачке интелигенције. У првом панелу, Дубравко Ћулибрк са Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије, Јелена Арсић, адвокатица и партнер у Адвокатској канцеларији Моравчевић Војновић и партнери, и проф. др Светислав Костић са Правног факултета Универзитета у Београду бавили су се коришћењем вештачке интелигенције, док су у другом панелу, Андреа Радоњанин и Марија Влајковић, адвокатице и партнери у Адвокатској канцеларији Моравчевић Војновић и партнери, разговарали са проф. др Ђорђем Кривокапићем са Факултета организационих наука Универзитета у Београду о злоупотреби вештачке интелигенције и њеним правним импликацијама.
Коначно, други део конференције „Вештачка интелигенција и право“ – „Вештачка интелигенција и филозофија права“ одржан је сутрадан, 18. новембра 2023. године, на Правном факултету Универзитета у Београду. Говорници и панелисти критички су анализирали недавна дешавања у области вештачке интелигенције и машинског учења из филозофске перспективе. Уводни говор је поново одржао проф. др Буркхард Шафер са Правног факултета у Единбургу. Проф. др Ђовани Тузет са Бокони универзитета говорио је о „Вештачкој интелигенцији и сведочењу“, док су проф. др Бојан Спаић и проф. др Миодраг Јовановић са Правног факултета Универзитета у Београду представили тему „Вештачки разум и вештачка интелигенција: тестирање способности правног расуђивања великих језичких модела“. Проф. др Прземислав Палка, са Јагелонског универзитета анализирао питање „Шта је (не)људски могуће: вештачка интелигенција, правне претпоставке и случај права приватности“, а професор Домингос Фарињо, са Универзитета у Лисабону, овога пута се позабавио питањем „Вештачка интелигенција и тумачење: шта би могло поћи наопако?”. Постдокторанткиња на Правном факултету Универзитета у Београду, др Хулијета Рабанос и проф. др Бојан Спаић представили су тему „Смрт правног аутора: вештачка интелигенција и ауторитет у праву“, док је др Маша Медведева са Универзитета у Лајдену говорила на тему „Свеобухватни водич за предвиђање правних пресуда”. Проф. др Педро Мониз Лопез са Универзитета у Лисабону представио је учесницима тему „Поједини позадински теоријски аспекти сличности у вештачкој интелигенцији“, док је Марија Викторија Каро са Универзитета у Буенос Ајресу говорила о „Могућности каузалног закључивања великих језичких модела у правном процесу“. Напослетку, др Новак Вујичић са Правног факултета Универзитета у Београду изнео је своје увиде на тему „Појава вештачке интелигенције: потреба за новим ребалансом ауторских права?“.
Београдска недеља филозофије права званично је затворена пријемом у дворишту Центра за темљна правна знања (Center for Legal Fundamentals) на Правном факултету, где су учесници, гости и организатори имали прилику да наставе дискусије покренуте током бројних догађаја и прославе завршетак веома успешне академске недеље.
Овогодишња Београдска недеља филозофије права угостила је око 74 говорника из више од 10 земаља и преко 15 различитих универзитета, као и из бројних института, институција и адвокатских канцеларија.
Организатори се захваљују свим учесницима, модераторима, гостима и публици на учешћу у догађајима и конференцијама, чује је учешће и подршка саставни део успеха и квалитета наведених догађаја. Такође, велика захвалност иде и партнерима Моравчевић Војновић и партнери у сарадњи са Schoenherr, Иницијативи Дигитална Србија и Српском за правну и социјалну филозофију, чија је подршка била од великог значаја за реализацију Београдске недеље филозофије права.
Видимо се на следећој Београдској недељи правне филозофије на Правном факултету!