Успех наших студената на такмичењу „Осуди дискриминацију“ организованом од стране Повереника за заштиту равноправности

Повереник за заштиту равноправности, уз подршку Фондације „Регистар националног интернет домена Србије“, је ове године организовао, десето јубиларно такмичење у симулацији суђења (Mootcourt) „Осуди дискриминацију“, отворено за студенте основних академских и мастер академских студија права на правним факултетима у Републици Србији. Реч је о јединственом такмичењу које је посвећено борби против дискриминације, а са циљем постизања једнакости и равноправности, док је фокус овогодишњег случаја био на разматрању осуђиваности као могућег основа дискриминације кандидата за запослење. Укупно два тима са нашег факултета су узела учешће у такмичењу: тим „Јелена Димитријевић“ који су чинили Елена Јеремић и Анастасија Спасић, студенткиње четврте године основних академских студија, као и Андрија Јаковљевић, студент треће године основних академских студија под менторством асистента на предмету Уставно право Алексе Николића и тим „Милица Стојадиновић Српкиња“ који су чиниле Петра Радосављевић и Теодора Стевановић, студенткиње друге године основних академских студија, под менторством сараднице у настави на предмету Радно право Мине Кузминац. Оба тима су успешно прошле писану фазу такмичења која је подразумева писање тужбе и одговора на тужбу, те су се пласирала у полуфинале које је одржано 12. децембра у просторијама Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“ и Повереника за заштиту равноправности. Сви тимови су имали прилику да наступе по два пута у полуфиналу, у улози тужиоца и туженог, пред панелима које су, као судије, чинили судије, представници Повереника за заштиту равноправности, Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Државног правобранилаштва, Националне академије за јавну управу, Правосудне академије, привреде, као и цивилног сектора. Тим „Милица Стојадиновић Српкиња“ је освојио треће место на такмичењу, док је Теодора Стевановић, чланица овог тима, добила и посебну награду за говорништво. Прво место на такмичењу је освојио тим студенткиња са Правног факултета Универзитета у Нишу, док је друго место освојио тим који су чинили студенти и студенткиње са Правног факултета Универзитета у Новом Саду.