Uspeh naših studenata na takmičenju „Osudi diskriminaciju“ organizovanom od strane Poverenika za zaštitu ravnopravnosti

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, uz podršku Fondacije „Registar nacionalnog internet domena Srbije“, je ove godine organizovao, deseto jubilarno takmičenje u simulaciji suđenja (Mootcourt) „Osudi diskriminaciju“, otvoreno za studente osnovnih akademskih i master akademskih studija prava na pravnim fakultetima u Republici Srbiji. Reč je o jedinstvenom takmičenju koje je posvećeno borbi protiv diskriminacije, a sa ciljem postizanja jednakosti i ravnopravnosti, dok je fokus ovogodišnjeg slučaja bio na razmatranju osuđivanosti kao mogućeg osnova diskriminacije kandidata za zaposlenje. Ukupno dva tima sa našeg fakulteta su uzela učešće u takmičenju: tim „Jelena Dimitrijević“ koji su činili Elena Jeremić i Anastasija Spasić, studentkinje četvrte godine osnovnih akademskih studija, kao i Andrija Jakovljević, student treće godine osnovnih akademskih studija pod mentorstvom asistenta na predmetu Ustavno pravo Alekse Nikolića i tim „Milica Stojadinović Srpkinja“ koji su činile Petra Radosavljević i Teodora Stevanović, studentkinje druge godine osnovnih akademskih studija, pod mentorstvom saradnice u nastavi na predmetu Radno pravo Mine Kuzminac. Oba tima su uspešno prošle pisanu fazu takmičenja koja je podrazumeva pisanje tužbe i odgovora na tužbu, te su se plasirala u polufinale koje je održano 12. decembra u prostorijama Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Svi timovi su imali priliku da nastupe po dva puta u polufinalu, u ulozi tužioca i tuženog, pred panelima koje su, kao sudije, činili sudije, predstavnici Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Državnog pravobranilaštva, Nacionalne akademije za javnu upravu, Pravosudne akademije, privrede, kao i civilnog sektora. Tim „Milica Stojadinović Srpkinja“ je osvojio treće mesto na takmičenju, dok je Teodora Stevanović, članica ovog tima, dobila i posebnu nagradu za govorništvo. Prvo mesto na takmičenju je osvojio tim studentkinja sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, dok je drugo mesto osvojio tim koji su činili studenti i studentkinje sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.