Forvm Romanvm: одржана промоција књиге др Данијела Радовића о Јовану Ристићу

У петак, 15. марта 2024. године, на Форуму је одржана промоција књиге „Јован Ристић (1829-1899): биографија српског државника“ др Данијела Радовића, научног сарадника Филозофског факултета Универзитета у Београду, у издању издавачке куће „Прометеј“. На промоцији су говориле др Јасмина Милановић, научни саветник Института за савремену историју, проф. др Сузана Рајић са Филозофског факултета Универзитета у Београду, и сам аутор. Др Јасмина Милановић говорила је о Ристићевом приватном животу. Скренула је пажњу на ауторово откриће његове тачне године рођења, говорила о Ристићевом сиромашном детињству, школовању и стипендијама у иностранству (са веома занимљивих десет циљева које је себи зацртао још као студент), браку са Хаџи-Томином ћерком Софијом и њиховој деци, о Ристићевом карактеру и чувању своје приватности. Проф. др Сузана Рајић говорила је о Ристићевом јавном ангажману. Највише пажње је посветила Ристићевим заслугама у тренуцима преломним за српску државу – преузимању тврђава од Османлија 1867. године, српско-турским ратовима 1876-1878. године и стицању независности на Берлинском конгресу. Истакла је његов кључни допринос у овим збивањима и државничку вештину, као и неоснованост критика које му је упућивала опозиција, те значај објективног приступа у историографији. Коначно, др Данијел Радовић говорио је о настанку књиге, која је проширена и прилагођена верзија његове докторске дисертације, о својим истраживањима у домаћим и страним архивима, те о приступу теми рада. После промоције, публика је имала бројна питања у вези са личношћу Јована Ристића и збивањима из његовог времена.

Више фотографија можете видети овде.