Forvm Romanvm: održana promocija knjige dr Danijela Radovića o Jovanu Ristiću

U petak, 15. marta 2024. godine, na Forumu je održana promocija knjige „Jovan Ristić (1829-1899): biografija srpskog državnika“ dr Danijela Radovića, naučnog saradnika Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u izdanju izdavačke kuće „Prometej“. Na promociji su govorile dr Jasmina Milanović, naučni savetnik Instituta za savremenu istoriju, prof. dr Suzana Rajić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i sam autor. Dr Jasmina Milanović govorila je o Ristićevom privatnom životu. Skrenula je pažnju na autorovo otkriće njegove tačne godine rođenja, govorila o Ristićevom siromašnom detinjstvu, školovanju i stipendijama u inostranstvu (sa veoma zanimljivih deset ciljeva koje je sebi zacrtao još kao student), braku sa Hadži-Tominom ćerkom Sofijom i njihovoj deci, o Ristićevom karakteru i čuvanju svoje privatnosti. Prof. dr Suzana Rajić govorila je o Ristićevom javnom angažmanu. Najviše pažnje je posvetila Ristićevim zaslugama u trenucima prelomnim za srpsku državu – preuzimanju tvrđava od Osmanlija 1867. godine, srpsko-turskim ratovima 1876-1878. godine i sticanju nezavisnosti na Berlinskom kongresu. Istakla je njegov ključni doprinos u ovim zbivanjima i državničku veštinu, kao i neosnovanost kritika koje mu je upućivala opozicija, te značaj objektivnog pristupa u istoriografiji. Konačno, dr Danijel Radović govorio je o nastanku knjige, koja je proširena i prilagođena verzija njegove doktorske disertacije, o svojim istraživanjima u domaćim i stranim arhivima, te o pristupu temi rada. Posle promocije, publika je imala brojna pitanja u vezi sa ličnošću Jovana Ristića i zbivanjima iz njegovog vremena.

Više fotografija možete videti ovde.