Održana promocija knjige „Istorija Pravnog fakulteta u Beogradu 1945-1971“

U amfiteatru II – „Slobodan Jovanović“, 26. juna 2024. godine,  održana je promocija knjige „Istorija Pravnog fakulteta u Beogradu 1945-1971“, autora prof. emeritusa Dejana Popovića i prof. dr Zorana Mirkovića. Uprkos letnjim vrućinama i kraju ispitnog roka, amfiteatar je bio pun zainteresovanih slušalaca, kako naših studenata i nastavnika, tako i predstavnika šire akademske zajednice. Sasvim opravdano, jer, u pitanju je prvi nastavak „Istorije Pravnog fakulteta“ koji se pojavio od 2005. godine, kada je izašla treća knjiga „Istorije“ prof. dr Ljubice Kandić, koja je pokrivala period II svetskog rata. Ujedno, ovo je i prva knjiga u čijem pisanju nije uticala profesorka Kandić (čija koautorka je u pisanju prve knjige bila prof. dr Jelena Danilović) i prva koja se pojavila posle njene smrti. Konačno, knjiga se odnosi na po sebi veoma značajan, turbulentan, pa i kontroverzan period naše istorije: prve decenije posle II svetskog rata, koje su donele sa sobom mnoge drastične pravne i društvene promene. Stoga, nema sumnje da je knjiga zainteresovala i da će u budućnosti nastaviti da intersuje čitaoce koji žele da proučavaju istoriju ovog perioda (bilo pravnu ili opštu), jer se kroz istoriju institucije kao što je Pravni fakultet i društvenih aktera kakvi su bili mnogi njegovi nastavnici može dobro sagledati istorija države, prava i društva tog perioda.

Program je vodio prof. dr Vojislav Stanimirović, a publika je imala priliku da čuje izlaganja sedmoro učesnika, uključujući i same autore. Iako su neki od učesnika u poslednjem trenutku bili sprečeni da dođu, poslali su svoja izlaganja koja su na promociji pročitana. Tako, događaj je započet recenzijom knjige akademika Ljubodraga Dimića, koju je u njegovom odsustvu pročitao glumac Ljubivoje Tadić. Zatim je izlagala prof. dr Vesna Rakić Vodinelić, te je recenziju prof. emeritusa Sime Avramovića u odsustvu pročitao prof. dr Vojislav Stanimirović. Potom su o knjizi govorili prof. dr Zoran Tomić i prof. dr Boris Begović, te su se na kraju obratili i sami autori, prof. emeritus Dejan Popović i prof. dr Zoran Mirković. U izlaganjima, učesnici su skrenuli pažnju na različite teme. Bilo je kako širih pogleda na knjigu – pregleda njene sadržine, pohvala stila autora i njihovog temeljnog istraživanja, uz korišćenje bogate izvorne građe – tako i skretana pažnje na pojedine događaje i ličnosti (pre svega istaknute nastavnike) o kojima je u knjizi bilo reči. Publika je pažljivo pratila kako akademske rasprave, tako i poređenja dešavanja u knjizi sa krimi romanima. Posle promocije priređen je i koktel u nastavničkom klubu.