Održana međunarodna konferencija „Međunarodno pravo i jednostrane prisilne mere“ (International Law and Unilateral Coercive Measures) na Univerzitetu u Beogradu – Pravnom fakultetu

Međunarodna konferencija pod nazivom „Međunarodno pravo i jednostrane prisilne mere“, koja je održana na Univerzitetu u Beogradu – Pravnom fakultetu 30. i 31. oktobra 2024. godine, predstavlja značajan doprinos unapređenju akademske i međunarodne saradnje u oblasti međunarodnog prava. Konferencija je okupila istaknute stručnjake, profesore prava, diplomate i istraživače iz Srbije i inostranstva, čime je dodatno učvrstila ugled fakulteta kao vodećeg centra za istraživanje i diskusiju o aktuelnim međunarodnopravnim izazovima. Učesnici na Konfrenciji, pored Republike Srbije bili su iz Ruske federacije, Belorusije, Islamske republike Irana, Kube i Mađarske. Događaj je podržan od strane Iranskog instituta za evropske i američke studije (Iran-EURICA Iranian Institute for European and American Studies) i Iranske ambasade.

Događaj je svečano otvoren pozdravnim rečima prodekanke za nauku prof. dr Nine Kršljanin, nakon čega su usledile uvodne reči profesor dr Milenka Kreće, predsednik Organizacionog odbora i profesora dr Branka Rakića, koji su istakli važnost teme jednostranih prisilnih mera u savremenom međunarodnom pravu. Uvodni deo je privukao pažnju i predstavnika diplomatskog kora, kao i ambasadora Kube i Irana ali i predstavnika Komore kineskih kompanija, što je dodatno naglasilo značaj teme i potrebu za multilateralnim pristupom u raspravi o jednostranim merama. Prisutnima se obratio i ambasador Islamske republike Iran, njegova ekselencija Rašid Hasanpor Bei (Rashid Hassanpor Bei) koji je pozdravio učesnike i poželeo uspešan rad konferencije koja za cilj ima da predstavi i analizira restriktivne mere koje su preduzimane prema različitim državama u svetu, kao i njihove posledice.

Prvi dan konferencije započeo je panelom posvećenim analizi suštine i posledica jednostranih prisilnih mera na međunarodnom planu. Prvi panel otvorio je profesor dr Milenko Kreća sa Univerziteta u Beogradu – Pravnog fakulteta izlaganjem na temu „Priroda jednostranih prisilnih mera“, u kom je istaknuta potreba za kritičkim preispitivanjem legitimiteta ovih mera. Profesor dr Rodoljub Etinski sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu nastavio je razmatranjem pozicije Međunarodnog suda pravde po ovom pitanju, podvlačeći značaj jasne pravne osnove i poštovanja međunarodnog prava.

U sledećim izlaganjima, profesor dr Mehrdad Halakhor (Mehrdad Halalkhor) sa Univerziteta u Teheranu i dr Džafar Jagubi (Jafar Yaghoubi), pravni ekspert i predstavnik misije Irana u EU, podelili su uvide o socijalnim i kulturnim posledicama sankcija na Iran. Posebno zanimljivo bilo je izlaganje dr Amir Mohsen Hadijana (Amir Mohsen Hadian) sa Iranskog instituta za evropske i američke studije, koji je, učestvujući onlajn, dao sveobuhvatan pregled opštih efekata sankcija SAD na Iran. Ovaj panel je završen živom diskusijom u kojoj su učesnici razmenili stavove i ukazali na potrebu za dubljim razumevanjem komplikovanih pravnih i društvenih implikacija jednostranih mera.

Drugi deo prvog dana konferencije, koji su moderirali profesor dr Milenko Kreća i profesor dr Branko Rakić, pružio je širi pogled na posledice ovih mera na globalnom nivou. Profesorka dr Alena Duhan (Alena Douhan), specijalni izvestilac UN o negativnom uticaju jednostranih prinudnih mera na uživanje ljudskih prava i profesorka Beloruskog državnog univerziteta, u svom onlajn izlaganju predstavila je temu „Princip dužne pažnje u kontekstu jednostranih sankcija“, naglašavajući važnost poštovanja ljudskih prava u kontekstu sprovođenja sankcija. Profesor dr Aleksandar M. Solncev (Alexander M. Solntsev) i Milica Popović sa RUDN, Ruska Federacija, analizirali su uticaj jednostranih mera na politiku zaštite životne sredine. Popodnevni panel prvog dana, pod moderatorstvom profesora dr Branka Rakića, fokusirao se na analizu primera iz prakse. Njegova Ekselencija, ambasador Kube u Srbiji, dr Lejde Ernesto Rodriges Ernandes (Leyde Ernesto Rodrigues Ernandes), u svom inspirativnom izlaganju razmatrao je razloge za stavljanje i održavanje Kube na listi sponzora terorizma. Ostali govornici, uključujući profesora Lic. Horhea Krespa Garsiju (Jorge Crespo García), profesora sa Univerziteta u Havani dr Horhea Luisa Cepera Agilara (Jorge Luis Cepero Aguilar) i profesora dr Abela Perdomo de Valesa (Abel Perdomo de Vales), sa Višeg Instituta za međunarodne odnose Raul Roa Garsija (Instituto Superior de Relaciones Internacionales „Raúl Roa García) dali su pregled različitih mera koje su SAD primenjivale protiv Kube, analizirajući njihove posledice sa pravne i političke tačke gledišta.

Prvi dan konferencije zaključen je diskusijom u kojoj su učesnici razmenili mišljenja i ukazali na neophodnost daljih istraživanja o ovoj temi.

Drugi dan konferencije započet je panelom pod moderiranjem profesora dr Senada Ganića sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru, koji je predstavio teme fokusirane na obaveze država kandidata za članstvo u EU. Profesor dr Branko Rakić izlagao je o obavezi Republike Srbije da se pridruži sankcijama protiv Ruske Federacije, ukazujući na pravne i političke implikacije takve odluke, dok je prof. dr Nina Kršljanin u svom izlaganju pružila istorijske i savremene paralele, povezujući Carinski rat između Austrougarske i Srbije (1906–1911) sa aktuelnim restriktivnim merama protiv Ruske Federacije. U drugom delu ovog panela, koji je moderirala asistentkinja Marija Vlajković sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, nastavljena su izlaganja o krizi UN i akademskim pozicijama o jednostranim merama. Profesor dr Senad Ganić izlagao je o ovom problemu u kontekstu krize Ujedinjenih nacija, dok je Jegor Sigauri-Gorskij (Egor Sigaury-Gorskiy), doktorand sa MGIMO univerziteta, izneo akademske stavove klasika međunarodnog prava iz XX veka. Milica Ilić, doktorand sa Univerziteta u Miškolcu, analizirala je sankcije kao izazove međunarodnog pravnog poretka, naglašavajući sve veći multipolarni karakter sveta.

Poslednji panel bio je posvećen ekonomskim aspektima jednostranih mera koji su analizirali poslediplomci Univerziteta u Beogradu – Pravnog fakulteta. Sanja Žarković, doktorand Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, analizirala je trendove koji pokazuju promenu odnosa prema sankcijama u multipolarnom svetu, dok je Nebojša Tabaković, diplomirani master sa Univerziteta u Beogradu – Pravnog fakulteta, govorio o restriktivnim merama Evropske unije. Lidija Arsić, master student na Pravnom fakultetu, završila je ovaj panel diskusijom o multilateralnim aspektima i posledicama jednostranih mera.

Konferencija je zatvorena završnim rečima u kojima je istaknut značaj istraživanja jednostranih prisilnih mera i potreba za multilateralnim pristupom u rešavanju ovih izazova. Moderatori i učesnici su naglasili značaj razmene mišljenja i produbljene analize kako bi se razumele i predvidele pravne i društvene implikacije ovakvih mera. Konferencija je poslužila kao jedinstven forum za otvorenu i sveobuhvatnu debatu o kompleksnim aspektima međunarodnog prava, sa posebnim osvrtom na posledice jednostranih mera na globalnom nivou.

Učesnici su izrazili zadovoljstvo kvalitetom rasprava i raznovrsnošću tema, a zaključci konferencije poslužiće kao polazna osnova za akademske radove na ovu temu koji će biti objedinjeni u međunarodnom zborniku sa Konferencije koji će izaći 2025. godine.

ANALI

CRIMEN

NOVI ARHIV

ACTA DIURNA

Broj 75 Januar/ Jun 2024

Arhive