Одржана трибина „Ко може да приушти приправнички стаж? Млади у правосуђу између волонтирања  и запослења”

Дана 18. новембра 2024. године, с почетком у 18 часова, у Амфитеатру 2 на Правном факултету Универзитета у Београду одржана је трибина под називом „Ко може да приушти приправнички стаж? Млади у правосуђу између волонтирања  и запослења”, у организацији Центра за социлошко-правна истраживања, Центра за социолошка истраживања, Центра за темељна правна знања, Српског удружења за правну и социјалну теорију и Асоцијације судијских помоћника. Догађај је привукао више од 100 гостију из целе Србије, међу којима су били професори, судије, студенти, приправници, судијски помоћници, запослени у адвокатским канцеларијама и органима државне управе, као и представници организација цивилног друштва и остале заинтересоване јавности.

Трибина је окупила угледне стручњаке из области права, који су осветлили различите аспекте изазова с којима се млади у правосуђу данас суочавају. Говорници су били: проф. др Љубинка Ковачевић, редовни професор на Катедри за радно право Правног факултета Универзитета у Београду, др Мирослав Пауновић, адвокат и главни и одговорни уредник часописа „Бранич“, који издаје Адвокатска комора Србије, др Миодраг Мајић, судија Апелационог суда у Београду и Стефан Гојковић, председник Асоцијације судијских помоћника.

Проф. др Љубинка Ковачевић осврнула се на шири контекст положаја младих на тржишту рада, посебно истичући проблем осамостаљивања и злоупотребе законских одредби којима се омогућава радна експлоатација младих. У свом излагању, указала је на негативне аспекте уговора о волонтирању, који неретко служе као замена за радни однос, чиме се млади људи доводе у прекарну и обесхрабрујућу позицију.

Адвокат др Мирослав Пауновић представио је низ емпиријских података о свакодневним изазовима с којима се адвокатски приправници суочавају. Кроз истраживачке налазе из неколико домаћих публикација које су обрађивале ову тему, али и поређење услова обављања приправничког стажа у периоду социјализма и данас, осветлио је проблеме попут ниских зарада и преоптерећења послом, као и друге изазове који су често присутни на почетку образовно-радне транзиције младих адвокатских приправника у Србији.

Судија др Миодраг Мајић, говорио је о искуствима судијских приправника, али и њиховом значају за функционисање правосуђа у целини. Посебно истичући проблем системске репродукције негативних пракси када је реч о процесу запошљавања младих правника, указао је на тенденције које негативно утичу како на квалитет стручних кадрова у правосуђу, тако и на последично лоше законски регулисан положај судијских и тужилачких приправника.

Стефан Гојковић је указао да волонтирање представља неформалну улазницу у правосуђе, при чему је представио негативне аспекте волонтирања, попут изостанка било какве радно правне заштите. Такође је указао да је у Србији број приправника у константном паду, те да је хитно потребно донети мере како би се млади мотивисали да уђу у правосуђе, као и да остану у њему. Истакао је да правосуђе не треба да буде елитни спорт, већ да буде доступно најпосвећенијим и највреднијим правницима. Закључује да волонтирање у правосуђу треба изричито забранити.

Након излагања уследила је динамична дискусија која је трајала готово сат времена. Учесници су размењивали идеје и искуства, сагласивши се у томе да су неопходне промене у приступу положају приправника у правосуђу – како на законском, тако и на инвидивидуалном нивоу кроз освешћивање проблема међу старијим колегама свих професионалних усмерења. Закључено је да је потребно деловати и на нивоу приправника кроз различите заједничке иницијативе и кроз институционалну и личну подршку искуснијих колега.

Трибином је успешно отворено важно питање положаја младих у правосудном систему Србије, те је указано на потребу за системским променама и већом (међугенерацијском) солидарношћу унутар правне професије. Најзад, упознавање шире јавности са изазовима образовно-радне транзиције младих правника представља један од стратешки важних аспеката иницирања промене у овом домену, те ће организација сличних догађаја у будућности представљати велики искорак у процесу залагања за побољшање положаја приправника у свим правничким професијама.

АНАЛИ

CRIMEN

НОВИ АРХИВ

ACTA DIURNA

Број 75 Јануар/ Јун 2024

Archives