Održan skup Belgrade meets Lisbon meets Krakow – 2019 Legal Theory Summit

Od 17. do 20. oktobra su gosti na našem fakultetu bili nastavnici i saradnici na pravnofilozofskim predmetima sa Univerziteta u Lisabonu i Jagelonskog univerziteta iz Krakova. U okviru Seminarske grupe iz Uvoda u pravo, prof. dr Vojćeh Zaluski (Wojciech Zaluski) i prof. dr David Duarte (David Duarte) su debatovali na temu: What Is Equity and Why It (Doesn’t) Matter(s)? Nakon što su ukrstili suprotstavljene argumente na ovu temu, profesori su odgovarali na brojna pitanja polaznika Seminarske grupe.

U subotu 19. oktobra je na našem fakultetu održan jednodnevni skup Belgrade meets Lisbon meets Krakow – 2019 Legal Theory Summit, na kojem su vođene dinamične i interesantne rasprave o najaktuelnijim pitanjima iz oblasti pravne teorije i filozofije. Na početku su V. Zaluski i K. Eliaš (Katarzyna Eliasz) izložili rad ‘Libertas: On the Unity of the Concept of Freedom’, a u istoj sesiji je svoj rad izložio i naš kolega M. Zdravković – ‘Legitimacy of the State Authority – The Case of Independent State of Croatia (NDH)’. U sledećoj sesiji su govorili naši nastavnici J. Hasanbegović – ’On Facts and Norms and the (Im)Possibility of Their Differentiation’ i M. Jovanović – ‘The Prototype Theory of Concepts and Concept of Law’. Popodnevni deo konferencije je bio posvećen temama iz oblasti tumačenja i primene prava. Najpre je D. Duarte govorio na temu ‘Constitutional Discretion and Epistemic Insufficiency: On the Road to a Positivistic Weight Formula’, a na tu temu se nadovezao njegov kolega iz Lisabona P. Moniz-Lopes (Pedro Moniz Lopes), sa radom ‘Naturalizing Interpretation: A First Approach On “Hardware” and “Software” Determinants of Legal Interpretation’. U poslednjoj sesiji je A. Ešer (Ana Escher) izložila rad ‘Reading the Legislator´s Mind? Ruth Millikan’s Externalist Semantics and Its Potential Role for Legal Interpretation’, a konferenciju je zatvorio B. Spaić izlaganjem ’Interpretative Formalism: Doctrine, Theory or Ideology’.