O katedri
Predmet međunarodno pravo se nalazio u nastavnom planu Velike škole, od osnivanja 1808. godine. U početku, predavao se sa Rimskim i državnim pravom, ali je bio predviđen kao samostalan predmet. Sistematsko bavljenje međunarodnim pravom započinje sa Gligorijem Geršićem koji se smatra rodonačelnikom nauke o međunarodnom pravu i koji je na Pravnom fakultetu predavao od 1886 do 1905. godine. Pored njega, prvi nastavnici na Katedri za međunarodno pravo bili su Sergije Nikolić, Andrija Đorđević ali i Slobodan Jovanović, koji je preuzeo Katedru za međunarodno pravo u trajanju od dve godine 1897. godine u toku izrade Zakona o reformi velike škole, a na preporuku Ministarstva prosvete. Između dva svetska rata, istakli su se vrsni profesori Međunarodnog prava, među kojima su Mileta Novaković, Đura Popović, Milan Vladisavljević, Ilija Pržić kao i Miloš Radojković. Profesor Mileta Novaković autor je udžbenika „Osnovi međunarodnog javnog prava“, koji je prvi udžbenik iz ove oblasti prava napisan na jeziku južnoslovenskih naroda i objavljen je pre Drugog svetskog rata 1936/38. Nakon Drugog svetskog rata, nemerljiv doprinos razvoju i nauci međunarodnog prava dali su profesori Milan Bartoš, Božidar Jovanović, Smilja Avramov i Milan Marković. Profesor Milan Bartoš ostavio je veliki trag u nauci međunarodnog prava u posleratnom periodu, radeći, između ostalog sa profesorom Radojkovićem i na kodifikaciji načela miroljubive aktivne koegzistencije u okviru Svetskog udruženja za međunarodno pravo (ILA), koja su poslužila kao osnov za donošenje jednog od najvažnijih akata Ujedinjenih nacija- Deklaracije načela međunarodnog prava o prijateljskim odnosima i saradnji između država 1970. godine. Profesor Bartoš bio je i specijalni izvestilac Komisije za međunarodno pravo UN, te je izradio Nacrt pravila o specijalnim misijama, na osnovu koga je doneta Konvencija Ujedinjenih nacija o specijalnim misijama.
Prof. dr Smilja Avramov postavila je osnov sociološke škole međunarodnog prava i bila je autor udžbenika Međunarodnog javnog prava koji je doživeo 19. izdanja. Stručni i naučni doprinosi profesora Stevana Đorđevića, Momira Milojevića kao i Vojina Dimitrijevića dragoceni su i ostavili su trag u skoro svakoj oblasti međunarodnog prava, pa tako prava međunarodnih organizacija kao i međunarodnog prava ljudskih prava, gde je važno istaći i rad profesora dr Milana Paunovića, čiji se udžbenik u ko-autorstvu sa prof. dr Ivanom Krstić koristi za izučavanje materije međunarodnog prava ljudskih prava na svim nivoima studijama. Nezaobilazan je rad profesora Radoslava Stojanovića, utemeljivača predmeta Međunarodni odnosi na Katedri. Prof. dr Milenko Kreća, bio je šef Katedre od 1997. godine pa sve do njegovog penzionisanja 2015. godine. Između ostalih karijernih dostignuća, posebno mesto zauzima činjenica da je bio sudija ad hoc Međunarodnog suda pravde, kao i da je autor 12. izdanja udžbenika Međunarodnog javnog prava kao i udžbenika Međunarodno prava predstavljanja sa prof. dr Bojanom Milisavljevićem.1
U okviru Katedre, postoji Institut za međunarodno pravo, na kome se organizuju stručni skupovi koji okupljaju ne samo predmetne profesore sa našeg Fakulteta već i stručnjake za međunarodno i evropsko pravo sa relevantnih instituta i drugih fakulteta i institucija širom zemlje.
Profesori Katedre za međunarodno pravo i međunarodne odnose aktivno učestvuju u radu i nastavi na Mastera evropskih integracija na engleskom jeziku od samog osnivanja pa do danas na našem Fakultetu.
Profesorke Katedre za međunarodno pravo i međunarodne odnose, prof. dr Ivana Krstić i prof. dr Bojana Čučković rukovode i radom Pravne klinike za pitanja diskriminacije kao i Pravne klinike za azil i izbegličko pravo.
U okviru Instituta za pravne i društvene nauke, radom dva Centra, rukovode nastavnici Katedre ta međunarodno pravo i međunarodne odnose i to: Centra za međureligijski i međukulturni dijalog dijalog kojim rukovodi prof. dr Branko Rakić, i Centra za ljudska prava koji vodi prof. dr Ivana Krstić, koja je i upravnica Instituta za pravne i društvene nauke.
Katedra za međunarodno pravo organizuje i nagradni temat za najbolji studentski rad iz predmeta Međunarodni odnosi u čast profesora Radoslava Stojanovića, gde je pet odličnih radova objavljeno u Arhivu za pravne i društvene nauke 2020. godine.
Profesori sa Katedre već godinama učestvuju u radu i nastavi Diplomatske akademije Ministarstva spoljnih poslova. Profesor dr Bojan Milisavljević je koordinator za sve polaznike Diplomatske akademije na dva predmeta: Međunarodno javno pravo i Diplomatsko pravo kao i Osnovi sistema Evropske unije.
Prof. dr Bojan Milisavljević je i član Uprave Pravnog fakulteta kao Prodekan za nastavu.
1 Delovi preuzeti iz M. Kreća, „Međunarodnopravna misao na Pravnom fakultetu“, u Sto šezdeset pet godina Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Beograd 2006, 53-57.
Predmeti
Osnovne akademske studije
Master akademske studije
Doktorske studije
Međunarodnopravna uža naučna oblast
1 O – opšteobavezni predmet; S – obavezni predmet sa smera; I – izborni predmet; G – predmet sa grupe; PV – pravna veština; V – veština; P – praksa.
2 Evropski sistem prenosa i akumulacije bodova.
Nastavnici i saradnici
Redovni profesori
Vanredni profesori
Docenti
Asistenti
Saradnici u nastavi
Saradnici u nastavi van radnog odnosa
Nothing found.
Profesori emeritusi
Nothing found.